Ana SayfaDünyaAkar: El Bab operasyonu bitti | TSK: Büyük ölçüde kontrol sağlandı

Akar: El Bab operasyonu bitti | TSK: Büyük ölçüde kontrol sağlandı

HABER MERKEZİ – Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın Bab’da yürütülen operasyonun ‘bittiğini’ açıkladığı belirtildi. TSK’dan yapılan açıklamada ise Bab’ın IŞİD’den ‘temizlenmesine’ devam edildiği bildirildi.

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı” adı ile Suriye’ye yönelik operasyonun Bab ayağına ilişkin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’dan bir açıklama geldi.

Akar, Katar’ın başkenti Doha’da gazetecilere yaptığı açıklamada operasyona ilişkin konuştu.

Sabah gazetesinden Okan Müderrisoğlu’nun haberine göre Akar, “Gözümüz aydın, El Bab operasyonu bitti” dedi.

Akar, şu anda bölgede ‘temizlik çalışmalarının yapıldığını’ söyledi.

TSK’dan açıklama

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) yapılan açıklamada ise ‘Fırat Kalkanı’ harekatı kapsamında büyük ölçüde kontrol sağlanan Bab’ın IŞİD’den ‘temizlenmesine’ devam edildiği bildirildi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Aralık 2016’da “El Bab hallolmak üzere” demiş, bu açıklamada 5 gün sonra da Bab’ın ‘tamamen kuşatıldığını’ savunmuş, yine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de 27 Ocak’ta IŞİD’in Bab’dan çekilmeye hazırlandığını ileri sürmüştü.

Aynı gün Erdoğan bir kez daha Bab’ın “dört bir taraftan kuşatıldığını” ifade ederek şunları söylemişti:

El Bab’da bundan sonraki süreçte süratle mesafe almak suretiyle oradaki işi bitirmek, daha derinliğine gitmemek lazım. Yapılan çalışma bu istikamettedir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Bab’ın merkezine girildiğini açıklamıştı.

68 asker hayatını kaybetti

Türkiye’nin Suriye’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte yürüttüğü ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu 177 gündür devam ediyor.

Operasyonun başından bu yana çoğu IŞİD saldırısında olmak üzere 68 asker hayatını kaybetti. Can kayıplarının en çok yaşandığı yer ise Bab oldu.
Önceki Haber
Avrupa Konseyi'nden Türkiye'ye çağrı: OHAL kaldırılmalı
Sonraki Haber
Alper Taş: Selahattin Demirtaş'ı, Alper Taş'ı da başkan yapmayalım