Ana SayfaGüncelATK ‘her zamanki gibi’: Ahmet Türk için ‘cezaevinde kalabilir’ denildi

ATK ‘her zamanki gibi’: Ahmet Türk için ‘cezaevinde kalabilir’ denildi

HABER MERKEZİ – Tutuklu Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporu tamamlandı. Raporda, Türk’ün cezaevinde bulunmasının “hayati tehlike taşımadığı” belirtildi.

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk hakkında hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporu tamamlandı.

Avukatlarının tahliye talebi sonrasında hazırlanan raporda Türk’ün cezaevinde bulunmasının “hayati tehlike taşımadığı” belirtildi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Altı ayda bir tıbbi kontrollerinin yapılması şartıyla, cezaevinde bulunması hayati tehlike oluşturmamaktadır.

Türk, hafta başında tutulduğu Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nden sağlık kontrolleri için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na getirilmişti. Türk burada yapılan sağlık kontrollerinin ardından tekrar Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Türk’ün kalbinde pil ve gözlerinde katarakt rahatsızlığı bulunuyor.

Rapor hakkında konuşan Türk’ün avukatı Zeynep Ceren Boztoprak, Mardin Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunacaklarını söyledi.

Boztoprak, “Her ne kadar ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilse de bu koşullarda bir insanın cezaevinde kalması eziyettir” dedi.

Türk’ün bir başka avukatı Erdal Kuzu ise raporda tahliyeye ilişkin kararın mahkemeye bırakıldığını belirterek şunları söyledi:

Rapor, takdirini mahkemeye bırakmış. Son söz Cumhuriyet Başsavcılığı ve mahkemenindir. Bize göre yapılan bu hastalık tenkitiyle cezaevinde kalamayacağı tespit edildi. Bu net olarak ortaya çıktı. Fakat ATK her zaman yaptığı gibi işin sorumluluğunu almaktan kaçınmış. İlgili makamların bu raporun içeriğini dikkate alıp tahliye vermesi gerektiğini düşünüyoruz ve bunun için şu an talepte bulunuyoruz.

Türk’ün sağlık durumu

24 Kasım 2016 tarihinde tutuklanan 74 yaşındaki Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk kalp pili taşıyor.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım Türk’ün sağlık durumunu “durumunun çok iyi olduğunu da ifade edemeyiz, ama çok kötü bir sağlık koşulunun olduğunu da söyleyemeyiz” sözleriyle tarif etmişti.

Türk’ü iki kez ziyaret eden CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey ise “Ahmet Türk’ün sağlığı giderek daha kötüleşiyor. Acil ve adil bir karar alınmasını bekliyoruz” demişti.

Türk’ün avukatlarından Zeynep Boztoprak ise Türk’ün kalbinde pil ve gözlerinde katarakt olduğunu, belirli aralıklarla sağlık kontrolüne götürülmesi gerektiğini belirtirken, tahliye sürecinin uzatılarak kendisine eziyet çektirildiğini söylemişti.

Geçtiğimiz günlerde Ahmet Türk’ü cezaevinde ziyaret eden CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Türk’ün “Sağlığım kötü ama Türkiye’nin sağlığı benimkinden daha kötü” dediğini aktarmıştı.

Previous post
6 yaşındaki yeğenine cinsel istismarda bulundu, serbest bırakıldı
Next post
Ocak ayı iş cinayetleri: En az 161 işçi yaşamını yitirdi