Ana SayfaGüncelBatmanlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriyeli ‘seçmen’ olduğunu öğrendi

Batmanlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriyeli ‘seçmen’ olduğunu öğrendi

HABER MERKEZİ – Batman’da seçmen kaydını kontrol eden bir yurttaş, oturduğu ev adresine kayıtlı iki Suriyelinin olduğunu öğrendi.

Batman’da seçmen kaydını kontrol eden Mehmet Karabaş adlı yurttaş, ev adresine kayıtlı iki Suriyelinin olduğunu öğrendi.

Oturduğu adreste Suriyeli Muhammed Nafi Ramadan ve Muazzes Ramadan isimli kişilerin ev adresine kayıtlı olduğunu ve seçmen kütüğünün bulunduğunu fark eden Karabaş, bunun üzerine Batman Nüfus Müdürlüğü’ne gitti.

Evrensel’den Mahmut Ruvanas ve Sonya Bayık’ın haberine göre Karabaş burada aldığı yanıtı şöyle anlattı:

Yetkililere benim bulunduğum adreste benden habersiz iki kişinin kayıt edildiğini ilettim ve seçmen kayıtlarının benim bulunduğum adreste olduğunu söyledim. Onlar da durumun tam olarak ne olduğunu anlamadıklarını ama bu kişilerin vatandaşlık aldıklarını söylediler. Eğer durum çözülmezse yetkililer hakkında hukuki süreç başlatacağım.

Karabaş, adresine seçmen olarak kaydedilenler için ise, “IŞİD’li mi ya da başka bir şey mi olduklarını bilmiyoruz. Bunun için derhal bu yanlışın düzeltilmesini talep ettim” dedi.

Göç İdaresi ‘vatandaşlık verilecek’ duyurusu yapmıştı

Kısa bir süre önce Batman Valiliği Göç İdaresi tarafından kente yerleşen ve aranan kriterlere uyan Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği duyurulmuştu.

Dosyalarında olumsuzluk bulunmayan Suriyelilere, içişleri bakanlığı onayıyla 2017 yılı içerisinde vatandaşlık verileceği öğrenilmişti. Karabaş’ın evine izinsiz kaydedilen Suriyelilerin bu kapsamda vatandaşlığa alınıp alınmadığı ise bilinmiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Hayır' demek yasak: Kadıköy'de 'Hayır' bildirisi dağıtanlar gözaltına alındı
Sonraki Haber
Türkiyeli 3. kadın orkestra şefi: 26 yaşındaki Nisan Ak