Ana SayfaGüncelCizre’deki ‘maskeli birlikler’ Koruköy’de iddiası: ‘Köylüler zorla göçe zorlanıyor’

Cizre’deki ‘maskeli birlikler’ Koruköy’de iddiası: ‘Köylüler zorla göçe zorlanıyor’

HABER MERKEZİ – Nusaybin Koruköy’deki abluka 12 gündür devam ederken, köye yakın mesafede bulunan başka iki köyde daha yasak ilan edildi. Öte yandan Koruköy’de günlerdir süren operasyonun daha önce Cizre ve Sur’da yer alan maskeli özel birlikler tarafından yürütüldüğü iddia ediliyor. 90’ları hatırlatan DTK Eş Başkanı Leyla Güven ise Koruköy’dekilerin tıpkı geçmişteki gibi zorla göçe zorlanmak istediğini belirtiyor.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköyü’ndeki abluka 12 gündür devam ederken, köye 7-8 kilometre mesafede bulunan Doğanlı ve Kuyular köylerinde de sabah saat 08.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildiği duyuruldu.

Valiliğin yasak ilanı sonrasında ise her iki köyün asker ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alındığı ve iki köyde operasyon hazırlığı olduğu bildiriliyor.

İşkence iddiaları

Koruköy’den önceki gün üç kişinin cenazesi Mardin’e getirilmişti. Konu ile ilgili Mardin Valiliği’nin son açıklamasında 4 PKK’linin ‘ölü olarak ele geçirildiği’ ifade ediliyor.

Köyde günlerdir gözaltında olanlarla görüşen avukat Hasan Özgen ise yurttaşların gözaltı sırasında işkenceden geçirildiklerini söylediklerini ifade ediyor.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi de köyde yaşananlara ilişkin basın açıklamasında işkence iddialarına dikkat çekiyor.

Açıklamada Nusaybin’i ziyaret eden Avukat Gülseren Yoleri heyetlerin alınmadığı Koruköy’e ilişkin gözlemlerini paylaşırken, köyde ilan edilen yasağın hemen ardından evlere operasyonlar başlatıldığını aktarıyor ve 70 yaşında bir amca ile yaşlarına bakılmaksızın birçok kadının da gözaltına alındığını söylüyor.

Gözaltıları köy meydanına toplamışlar ve bunu gören bir kadın kalp krizi geçirmiş. Köylüler büyük çabalar sonucu kadının hastaneye götürülmesi için güvenlik güçlerini ikna etmiş.

Güvenlik güçlerinin karakol olarak bir eve yerleştiklerini ve evdeki iki kız çocuğunun da hizmet etmeleri için alıkonulduğunu anlatan Yoleri, ailelerin kızlarının durumundan endişeli olduklarını dile getiriyor.

Yoleri, sosyal medyada yakılmış, işkence edilerek öldürülmüş kişilere ait fotoğrafların dolaştığını ve bu fotoğrafların işkence iddialarını doğrular nitelikte olduğunu belirtiyor.

Gözaltı sayısının net olarak kendilerine bildirilmediğini vurgulayan Yoleri, şunları söylüyor:

Avukatlardan edindiğimiz bilgiye göre, gözaltında olan 50 kişiye ulaşılmış. Ancak bu sayıya zar zor ulaştıkları için sayının daha fazla olacağından endişeliyiz. Avukatları da engelleyerek baroya müdahale ediyor devlet yetkilileri. Hukukçular işkencenin esas olarak köyde yapıldığını, tutuldukları jandarma karakolunda yapılmadığını söylüyorlar.

Yine köylülerden bazılarının İzmir’de yaşayan akrabalarına ulaşarak gördükleri baskı, şiddet ve işkenceyi duyurmalarını istedikleri  “12 gündür başımıza bombalar yağıyor. Elektrik, yemek yok. Gözaltına alınan herkesi çıplak karın üstünde işkence ettiler” bilgisini paylaştıkları belirtiliyor.

CHP’li Tanrıkulu işkenceyi sordu

Öte yandan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da köydeki işkence iddialarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Tanrıkulu, “Köylülere toplu veya teker teker işkence yapıldığı, evleri basılıp hakaret edildiği iddiaları hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?” sorusuna yanıt istedi.

CHP’li vekil önergenin yanı sıra kişisel Twitter hesabından da köylülerden Abdi Aykut’un işkence görmüş haldeki fotoğrafını paylaşarak, yine Başbakanlığa “Nusaybin Kuruköy’de gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğü bildirilen Abdi Aykut’un durumu ile ilgili işlem yapacak mısınız?” diye sordu.

Dikkat çeken ayrıntı

Koruköy’de dikkat çeken bir iddia ise köyde 12 gündür süren operasyonun daha önce Cizre, Yüksekova ve Sur’da yer alan maskeli özel birlikler tarafından yürütülüyor olduğu yönünde.

dihaber’in haberine göre köydeki operasyonda daha önce bu yasaklı kentlerde görev yapmış polisler yer alıyor.

İsimlerinin gizli tutulması şartıyla dihaber’e konuşan köy korucuları da daha önceki operasyonlara dahil edildiklerini ancak bu sefer operasyona çağrılmadıklarını söylüyor ve askeri yetkililerin kendilerine “Siz sadece köyünüzdeki nöbetleri tutun” dediklerini aktarıyor.

Güven: 90’lardaki gibi göçe zorlanıyorlar

Köy yolunda nöbette bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ise yaşananlara ilişkin son değerlendirmesinde bir kez daha 1990’ları hatırlatıyor.

Güven, Koruköy’dekilerin tıpkı 90’lardaki gibi zorla göçe zorlandığını belirtiyor:

Hendek meselesini sürekli alıp ekranlardan işleyen, bu savaş Kürtler hendek kazdığı için yaşanıyormuş gibi yansıtmaya çalışan, manipüle edenler bunu net görmelidir. Nusaybin Koruköy’de hendek mi var? İstihbarat mı aldınız, o istihbarat doğrultusunda o noktaya gidilerek kişiler alınabilir. Ama siz bir bütünen bir köyü esir alarak o köyü sokağa çıkma yasağına mahkum edemezsiniz.

Efkan Ala’nın icraatlarını beğenmeyen Erdoğan onun yerine Süleyman Soylu’yu İçişleri Bakanlığı’na getirdiği. Erdoğan daha uzman bir isim ile çalışmak istiyor. Neden daha uzmandır; Mehmet Ağar’ın öğrencisidir Soylu. O zihniyeti çok iyi biliyor. Ama şunu unutuyorlar birbirlerine sorsunlar; ‘Denenmeyen bir şey kaldı mı?’ Koruköy’ün yaşandığı işkenceler 1990’lı yıllarda kat be kat yapılmıştı. Bu insanlar köyden çıkmak zorunda kalmışlardı. Şimdi o insanlar geri dönüp köylerini yeniden inşa ettiler. Şimdi yeniden evleri yakılıyor, halkın oradan göçertilmesi söz konusu.

Koruköy’de ne oluyor?

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de 11 Şubat Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada yasağın operasyon yürütüleceği gerekçesiyle ilan edildiği belirtilmişti.

Ancak yasak kaldırılsa da köydeki abluka günlerdir sürüyor.

İşkence ve ölüm iddiaları ile gündemde olan köyde iki kişiden de günlerdir haber alınamadığı belirtiliyor.

Yaşananlara ilişkin Mardin Valiliği’nin son açıklaması ise Nusaybin, Ömerli ve Artuklu ilçelerine bağlı köylerde operasyonların sürdüğü yönünde. Valilik, bu operasyonlarda 4 ‘üst düzey’ PKK’linin ‘ölü olarak ele geçirildiğini’ söylüyor.

HDP Merkez Yürütme Kurulu ise Koruköy’de yaşananlarla ilgili ‘acil inceleme’ çağrısında bulunuyor.

Partinin yazılı açıklamasında köyle iletişim kurulamadığı belirtiliyor ve şu ifadeler yer alıyor:

Sosyal medyaya ‘askerlerin çektiği görüntüler’ adı altında yansıyan fotoğraf ve videolar ile dile getirilen iddialar son derece vahimdir. Abluka altında bulunan köyde yaşayanların telefonlarının toplanıp, hepsinin bir evde tutulduğu, köylülere toplu şekilde baskı ve işkence yapıldığı ve bazılarının işkenceyle infaz edildiğine dair iddialar bulunmaktadır.

Previous post
Barbaros Şansal'ın iddianamesi bu kez kabul edildi, dava tarihi belli oldu
Next post
Yıldız Teknik'ten ihraç edilen akademisyenler: 'Örgütlü kötülükle karşı karşıyayız'