Ana SayfaGüncelDİNK DAVASI | ‘Cinayetin ardından Ogün Samast’ın fotoğrafı neden tüm illere dağıtılmadı’

DİNK DAVASI | ‘Cinayetin ardından Ogün Samast’ın fotoğrafı neden tüm illere dağıtılmadı’

HABER MERKEZİ – Hrant Dink cinayeti davasının 11. celsesinin ilk duruşmasında savunmasını yapan dönemin İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’e sorular yöneltti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davanın 11. celsesinin ilk duruşması, tutuklu sanıklardan Ali Fuat Yılmazer’in savunmasıyla devam etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ali Fuat Yılmazer’in yanı sıra Ramazan Akyürek ile tutuksuz sanıklardan Reşat Altay ve Ahmet İlhan Güler katıldı.

Dink cinayetinin yaşandığı dönemde Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı C Şubesi Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’in kendisine dönük ifadelerini eleştirirken, Güler’e sorular sordu.

Yılmazer, Dink hakkında 301. maddeyle ilgili açılan davalar ile davalarda karşı karşıya kaldığı saldırılarla ilgili “İstihbaratın ilgi alanına girer mi?” diye sordu.

Güler ise cevaben şunları söyledi:

Dink’in açık açık tehdit edilmesi bize intikal etmedi. Telefon edilmesi, mektup gönderilmesi bize gelmedi. Hayati tehlikesine ilişkin şeyler bize gelmedi. Adliye önünde yapılanlar alenileşmiştir ve bize görev vermez.

Yılmazer, Güler’e Dink’e yönelik eylemlerle ilgili de sorular sordu. Güler, “Dink’e yönelik hayati tehlike hissetmedik” dedi.

Öte yandan Yılmazer, Yasin Hayal’in Hrant Dink’i “ne pahasına olursa olsun öldüreceğine” ilişkin 9 numaralı istihbarat raporunun (F4) kendisine sunulmadığını ancak Güler’in “10 nolu rapor ile “sunulmuştur” dediğini söyledi, bunun üzerine söz alan Güler de şunları ifade etti:

Yılmazer’in bu evrakı görmemesi mümkün değil. Bağırıp çağırırdı yoksa evrakı sunana. 10 nolu’yu görünce 9’u da istemiştir.

Yılmazer ise bunun mevzuata uygun olmadığını söyledi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde de Ali Fuat Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’e dönük sorularını sürdürdü.

Yılmazer, Dink’in öldürüleceği bilgisini içeren ve Trabzon’dan İstanbul’a yazılan yazıyı ve F4 raporlarını sordu. Güler, Trabzon’dan İstanbul’a yazılan yazıda “Dink’e ilişkin koruma tedbiri içeren bir şey olmadığını” savundu.  Bunun üzerine Yılmazer, eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun’un bazı bakanlar ve hedef haline gelen bazı kişileri korumak amacıyla yurt dışına çıkarttıklarını söylediği ifadesini hatırlattı.

Tetikçinin fotoğrafı

Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’e, Dink cinayetinin ardından İstanbul İstihbarat Şubesinin Ogün Samast’ın fotoğrafını neden bütün illere dağıtmadığını sordu: “Sadece Daire Başkanlığı, Ankara, Düzce ve Bolu’ya göndermişsiniz. 81 ile göndermeniz gerekmez miydi?”

Güler, cinayetten sonraki günlerde neden böyle bir dağıtım yapıldığını hatırlamadığını söyledi.

Ali Fuat Yılmazer, Ahmet İlhan Güler’in İstanbul’da Şube Müdürü olduğu dönemde, ulusalcılık faaliyetleriyle ilgili çalışma yapılması konusunda talimatları yerine getirmediğini savundu.

“Ergenekon kumpas değil”

Yılmazer, Güler’e dönük soruların ardından savunmasına kaldığı yerden devam etti.

Yılmazer, Ergenekon operasyonlarının kumpas olarak adlandırılmasına tepki göstererek “Savcı neye dayanarak kumpas diyor? Ben biliyorum, o davada deliller var. Ergenekon belgesi gerçek. Kafes eylem planı gerçek ”diye konuştu.

Yllmazer, Dink cinayetinin yanı sıra Danıştay saldırısı ve Malatya Zirve Katliamı’nın da provokasyon konucu işlendiğini ifade etti, “Azınlıklara yönelik suçlarla uğraştığım için bugün buradayım. Benden başka kimse uğraşmadı bu suçlarla. Yönetmelikte bana verilmiş görevleri yaptım. Ulusalcılık faaliyetlerini takip ettim” dedi.

Tanıklar dinlenecek

Dink davası yarın Yılmazer’in savunmasıyla devam edecek.

Dört gün devam edecek duruşmada Yılmazer’in savunmasının ardından tanıkların dinlenmesine geçilecek.

Hrant’ın Arkadaşları: Yılmazer de kendi dışında herkesi suçladı

Duruşma öncesine Hrant’ın Arkadaşları “adalet nöbeti” için adliye önünde toplandı.

Hrant’ın Arkadaşları adına konuşan Bülent Aydın “Cinayetin üstünden 10 yıl geçti. 10 yıldır adalet bekliyoruz” dedi.

Aydın, “Yılmazer de diğer sanıklar gibi kendi dışında herkesi suçladı. Ama neden İstihbarat Daire Başkanlığının Hrant Dink’i korumak için kılını kıpırdatmadığını açıklamadı” dedi.


*dihaber ve Agos’tan derlenmiştir.

Previous post
Katalanlar bağımsızlıkta ısrarcı: Eski Katalonya liderinin yargılanmasını binlerce kişi protesto etti
Next post
BM: Afganistan'da sivil ölümlerindeki artış rekor düzeyde