Ana SayfaGüncelYAŞAM EYLEMİ | Elbette beden de hayat da bizim

YAŞAM EYLEMİ | Elbette beden de hayat da bizim


AYTÜL HASALTUN


Nihayet tatil bitti ve okulu olanlar okullarına, işleri olanlar işlerine, emekliler neyi severek yapıyorlarsa onun başına ve işsizler de belki her gün olduğu gibi yeni fırsatlar aramanın/yaratmanın çabasına çoktan düştüler. Sabahın, çok erken saatlerinde başladı günün telaşı yoksa geceden mi demeliyim? Ve uzun süre de devam edecek, kahve molasını bile zor alanlarınız vardır eminim ya da bütün gün yapacak bir şeyi olmadığı için sıkıntıdan patlayanınız da vardır belki.

Arada sırada geri dönüp bakmayı ve hatırlamayı oldukça değerli buluyorum. Bugün tatil ertesi ve keyif için okuduğunuz bu yazının da size görevler vermesini hiç istemedim. Onun için kulaklara küpe olabilecek hatırlatmaları tercih ettim. Hiç aklınızdan çıkarmamanız gereken iki ana düstur var. Birincisi, beden kendini sağalma gücüne sahiptir. İkincisi, hepimiz yaratma gücüne sahibiz.

Elbette beden de hayat da bizim. Canımız nasıl isterse öyle yaşarız. Hayatlarımızı canımızın istediği gibi yaşarken, seçimlerimizin sorumluluğunu almak ve bedenin kendini onarmasına izin ve fırsat vermek daha iyi bir hayat sürmenizi sağlayacaktır. Şunu demek istiyorum; eğer topuklu ayakkabılar giymeyi seven biriyseniz eve vardığınızda on dakikanızı, bütün gün acı çeken ayaklarınıza ayırıp küçük bir masa tenisi topuyla masaj yapmanız kesinlikle bedeninizi daha iyi bir noktaya çekebilir. Ya da kolestrol sıkıntınız varsa kalbinizi biraz da olsun rahatlatmak için asansör yerine merdiven tercih edebilirsiniz. Çok kısa bir sürede size yanıt vereceğinden hiç şüphem yok.

Yaratıcılık konusuna gelince fikirlerine çok değer verdiğim bilge bir kadın bir kitabında* sıkıntı için şunları der:

Sıkılma, hareketliliğe bir çağrı, yön değiştirmeye bir hatırlatmadır. Sıkıntı ‘hiçbir fikrimiz yok’ anlamını taşımaz. Bir sonrakine hazırız anlamındadır. Zira yaratıcılık bütün yaşamı dolduran kalıcı bir güçtür, bizim için her an hazır bekleyen sabit bir kaynaktır.

Ayrıca neden bugünkü yaratıcı eyleminiz kakaolu kurabiye olmasın ki?

İyi bir hafta geçirmenizi dilerim, sevgilerimle…


* Ebeveynler İçin Sanatçının Yolu, Julia Cameron

Previous post
Ziraat Bankası Yiğit Bulut'a emanet: İşte Varlık Fonu'nu yönetecek isimler
Next post
Çanakkale'de 5.5 büyüklüğünde deprem