Ana SayfaGüncelErdoğan: Bundan sonrası an meselesi, Bab’dan sonra durmak yok

Erdoğan: Bundan sonrası an meselesi, Bab’dan sonra durmak yok

HABER MERKEZİ – Yaşamını yitiren asker sayısının 67’ye yükseldiği Bab’da yürütülen ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bab’da ‘sona gelindiğini’ söyledi. Erdoğan, “DAEŞ güçleri tamemiyle El Bab’ı terk etme sürecine girdi. Bundan sonrası an meselesidir. El Bab’dan sonra durmak diye bir şey yok” dedi. Erdoğan referandumda “Hayır” diyecekleri ise “darbecilikle” itham etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı’nda konuştu.

Bugün 1 askerin daha yaşamını yitirdiği ve hayatını kaybeden asker sayısının 67’ye yükseldiği ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuna ilişkin konuşan Erdoğan, Bab’da yürütülen operasyonda sona gelindiğini söyledi.

Erdoğan’ın Bab’a ilişkin açıklamaları şöyle:

Şu anda El Bab gerek bizim tarafımızdan, gerekse ÖSO tarafından dört bir yandan kuşatılmış vaziyette. Güçlerimiz ÖSO ile birlikte merkeze inmiş vaziyette. Şu anda merkeze girilmiş vaziyette. Artık DEAŞ güçleri tamemiyle El Bab’ı terk etme sürecine girdi. Bundan sonrası an meselesidir. Planlanan uygulama da yürütülmektedir.

Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin ise Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu:

Bizim buradaki hedefimiz terörden arındırılmış bir bölge için çalışma yapıyoruz. Bu çalışmanın en doğusunda Cerablus vardır, en batı ayağında El Rai vardır. Güneye doğru ilk etapta Dabık, sonra El Bab hallolmak üzere. Sonra Münbiç ve Rakka olayı var. Bu konuyla ilgili olarak ABD yönetimi, CIA ile düşüncelerimizi paylaştık. Hedef, burada 4-5 bin kilometrekarelik güvenli bölgedir. Hem Suriye’den göçü önlemek, hem de bizim kamplarımızdaki insanları kendi topraklarına döndürmek. Bizim onlara yeni şehir kurma gayretimiz var. Sayın Trump ile, koalisyon güçleriyle paylaştım. İkincisi olarak uçuşa yasak bölge konusu. En önemlisi eğit-donattır. Bunu bizler yürütüyoruz. ÖSO bu eğit-donat kapsamında yetiştirilmiş bir ordudur. Şu ana kadar çok faydalı olmuşlar, çok da şehit vermişlerdir.

Benim başından itibaren teklif ettiğim 3 başlık var: 1 eğit-donat, 2 uçuşa yasak bölge, 3 güvenli bölge. BM’lerden böyle bir şey çıkmadı diye bir şey yok, mutabıkız. El Bab’dan sonra durmak diye bir şey yok. El Bab bizim nihai hedefimiz değildir. Bizim nihai hedefimiz DEAŞ’tan bu bölgenin temizlenmesidir. DEAŞ’ın asıl merkezi Rakka. Rakka temizlendiği andan itibaren bu bölge terörden arındırılmış bölge haline gelmiş olacak. Bizim Türkiye olarak burada kalmak gibi bir hedefimiz yok. El Bab tamemen DEAŞ gittikten sonra El Bablı yerleşecek. Münbiç’in yüzde 90’ı Araptır, ama oraya kendi halkı yerleşememiştir, YPG işgal etmiştir. Bize verilen söz bunların boşaltacağızdır. DEAŞ’ı, YPG’yi boşalttıktan sonra Rakka’dan da DEAŞ’ı boşalttıktan sonra kendi halkı yerleşecektir. Kendi milli ordusuyla buraları koruma altına aldıktan sonra bizim orada kalmamız çok lüks olur. Onun durumunu o gün değerlendirmek lazım.

Anayasa değişikliği anketlerine ilişkin soruları da yanıtlayan Erdoğan şunları söyledi:

Şu anda sağlıklı bir anket döneminde değiliz. Anketler gelmiyor desek yalan olur. Asıl anketlerin bize akışı araziye çıkışla birlikte yoğunlaşacaktır. Ben halkımızın henüz cumhurbaşkanlığı sistemini anlama konumuna geldiğine ihtimal vermiyorum. Bunu iyice anlatmamız lazım. Bu konuda halkımızın hassasiyetine inanıyorum. Şu anda araziye inilmemesine rağmen halkın birçoğu da kapmış, tabi ki evet diyor. Sıkıntıları halkımız da hakikaten neler olduğunu, işin ucunun nereye vardığını iyi biliyor. Bir tarafta bölücü terör örgütü var, bölücü terör örgütüyle hareket eden var. Bölücü terör örgütü hayır diyor. Şu anda Kandil’de olanlarla hareket edenler, onların uzantılarıyla hareket edenler hayır diyor. Benim milletim o Kandil’dekilerle birlikte 248 şehidimi, 2 bin 193 gazimi; öldürenler yaralayanlar var, onlarla birlikte hareket etmeyecektir. 16 Nisan’da evet diyerek gereken cevabı verecektir. 16 Nisan 15 Temmuz’un bir cevabı olacaktır. Hayır diyenlerin konumu, 15 Temmuz’un yanında yer almaktır.

  ‘FIRAT KALKANI’ | Bab’da 1 asker daha yaşamını yitirdi, sayı 67'ye yükseldi

 
Önceki Haber
Hem ihraç hem pasaport iptali: Ülkeye dönemeyen akademisyen Yılmaz Almanya'da eylemde
Sonraki Haber
Etienne Balibar: Türkiye’den aldığım mesajlar uykumu kaçırıyor