Ana SayfaGüncelFazıl Say: Fotoğraftaki kelepçeli eller tutuklandı, hapiste; saat işliyor beyler, yürek sizin

Fazıl Say: Fotoğraftaki kelepçeli eller tutuklandı, hapiste; saat işliyor beyler, yürek sizin

HABER MERKEZİ – Ünlü piyanist Fazıl Say, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla tutuklanan piyanist Dengin Ceyhan’ın kelepçeli fotoğrafını paylaşarak, “Bir piyanist; 1 gün çalışmazsa kendi anlar. 1 hafta çalışmazsa, meslektaşları anlar… 1 ay çalışmazsa bütün dünya anlar …. Saat işliyor beyler…yürek sizin” diye yazdı.

Ünlü piyanist Fazıl Say, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla tutuklanan piyanist Dengin Ceyhan ile ilgili İnstagram hesabından açıklama yaptı.

Ceyhan’ın kelepçeli fotoğrafını paylaşan Say şunları yazdı:

György Cziffra. Ve Dengin Ceyhan…
Bu akşam Budapeste’de György Cziffra festivalinde çaldım.

Hikayeyi anlatalım;
Macar piyanist Zciffra 1930-40’ların piyano dahisiydi. En büyüğüydü.
Aynı zamanda besteci ve emprovizasyoncuydu ( doğaçlama müzik yapardı)

Bende pek çok kaydı var. Gerçekten öyledir. Hikaye şöyle devam ediyor; Cziffra baskı rejiminden kurtulmak için 1950’lerde Macaristan’dan batıya kaçmayı dener. Başaramaz. Yakalanır. Üç yıl hapis yatar. İşkence görür. Parmaklarını ve bileklerini kırarlar. Sonra üç yıl taş kırma işine sürerler. Cziffra’nın piyano hayatı bir daha asla eskisi gibi olamayacak şekilde bitirilir.

Hapisten çıkınca yine kaçar. Bu sefer başarır. Fransa’ya yerleşir. Müzik okulu kurar. Onunla idare eder… Bugün Cziffra’nın dehasını unutturmamak için Macarlar festival yapıyor. Dünyanın en büyük müzisyenleri davet ediliyor. Bu utanç ile yüzleşiyorlar. Cziffra’yı yaşatıyorlar. Ben de bu akşam tamamı hıncahınç dolu Liszt akademisi salonunda, hayranı olduğum Cziffra için çaldım.

UTANÇ ölümden ağır bir histir…

Fotoğraftaki kelepçeli eller ve o insan Cziffra değil.

Dengin Ceyhan.
Türk piyanisti.
1992 doğumlu.

Suçu ne anlaşılmadı.
Tutuklandı. Hapiste.
Bu fotoğraf yılın fotoğrafıdır.
2017 Türkiyesi.

Ünlü bir söz var, onu söyleyeyim, biraz çelebilik, biraz yürek biraz da tarihin acımasız gerçeğinin nasıl vuracağının yukarıdaki Cziffra-Macaristan örneği ile hatırlatayım istedim. Hukuk!

Şöyle diyor gerçekler;
Bir piyanist;
Bir gün çalışmazsa kendi anlar.
Bir hafta çalışmazsa, meslektaşları anlar…
Bir ay çalışmazsa bütün dünya anlar….

Saat işliyor beyler… Yürek sizin.

14 Şubat’ta sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle gözaltına alınan Dengin Ceyhan 8 günlük gözaltının ardından tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkeme tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Ceyhan, 2013 yılında Gezi Direnişi sırasında Davide Martello ile birlikte konser vermiş, Soma işçi katliamı sonrasında yaşamlarını yitiren işçilerin öğrenci olan çocuklarına katkıda bulunmak için burs vermeyi amaçlayan Piano for Soma etkinliklerine katılmıştı.
Önceki Haber
Yıldırım: ''Evet' çıkarsa bittik' diyorlar; biteceksiniz, başka yolu yok
Sonraki Haber
‘FIRAT KALKANI’ | Bab’da 2 asker daha yaşamını yitirdi, sayı 71’e yükseldi