Ana SayfaGüncelHDP’den ‘Zarokîstan’ sorusu: Eğitim dilinin Türkçeleştirilmesinin sebebi nedir?

HDP’den ‘Zarokîstan’ sorusu: Eğitim dilinin Türkçeleştirilmesinin sebebi nedir?

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Felenas Uca, okul öncesi çocuklar için Kürtçenin lehçelerinde eğitim veren ‘Zarokîstan’ isimli kreşlerdeki işten çıkarmaları ve buralarda Milli Eğitim müfredatının uygulanacağı haberlerini Meclis’in gündemine taşıdı. Uca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Kürt çocuklarının kendi anadillerinde eğitim görmesinin engellenmesinin hukuki gerekçesi ve eğitim dilinin Türkçeleştirilmesinin sebebi nedir?” diye sordu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından iki yıl önce kurulan; okul öncesi çocuklar için Kürtçenin Kurmancî ve Kirmanckî lehçeleriyle eğitim veren ‘Zarokîstan’ isimli kreşlerin şubelerinde çalışan 37 öğretmen 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde kayyum tarafından işten çıkarıldı.

15 Şubat 2017 tarihinde ise Diyarbakır’ın Kayapınar Belediyesine bağlı ‘Zarokîstan Xalxalok’ta çalışan 14 öğretmen, 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine son verdi.

İşine son verilen eğitmenlere herhangi bir gerekçe sunulmazken sadece listelerle isimleri bildirildi.

Konuya İlişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için bir soru önergesi verdi.

Önergede; yetkililerin Zarokîstan şubelerinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nden atanan öğretmenlerin çalıştırılacağını, Milli Eğitim müfredatının uygulanacağını ve kreşte eğitim dilinin Türkçe olacağını bildirdiklerini söyleyen Uca,  işten çıkarılan eğitmenlerin yerine kayyum tarafından yeni kişilerin atandığı iddiasına da yer verdi.

Zarokîstan Xalxalok’ta eğitim

Uca, önergede eğitim kurumunu şu ifadeler ile anlattı:

Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstan Xalxalok’ta okul öncesi düzeydeki 120 çocuğun eğitim görmekteydi. Kreşte her sınıfta 20 çocuğun eğitim gördüğü 6 sınıf bulunmaktaydı. Sınıfların 5’inde Kürtçenin Kurmancî lehçesinde eğitim verilirken, bir sınıfta ise Kirmanckî lehçesiyle eğitim verilmekteydi.

Eğitim dönemi boyunca, okuma-yazmaya hazırlık ve okul öncesinde Kürtçe dil etkinliği kapsamında şarkı, bilmece ve tekerlemeler öğretiliyor. Çocukların psiko-motor ve sosyal becerilerinin gelişimi için haftada bir gün spor ve sanat etkinliklerinde çocuklara, oyun hamuru, kağıt çalışmaları, kesme, boyama ve yapıştırma eğitimleri de verilmekteydi.

İlginin oldukça yoğun olduğu okulda yaşları 3 ila 5 arasındaki çocuklar ekoloji, tarih, müzik, İngilizce gibi atölyelerin yanında Cegerxwîn ve Melayê Cizîrî gibi Kürt aydınlarının ilmi üzerine de eğitimler verilmekteydi.

‘Kürt diline tahammülsüzlüğün açık göstergesi’

HDP’li Uca, okul öncesi çocuklara Kürtçe eğitim veren Zarokîstan’larda çalışan eğitmenlerin çıkarılması ve bu kreşlerde eğitimin Türkçeleştirilmesini “Türkiye’de Kürt diline olan tahammülsüzlüğün açık bir göstergesi” olarak nitelendirdi.

Sorular

Uca, İçişleri Bakanı Soylu’dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından iki yıl önce okul öncesi çocuklar için Kürtçenin Kurmancî ve Kirmanckî lehçeleriyle eğitim veren Zarokîstan isimli kreşlerin şubelerinde çalışan 37 öğretmenin 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde kayyum tarafından işten çıkarıldığından haberdar mısınız? Söz konusu eğitmenlerin herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmalarının sebebi nedir?
  • Benzer şekilde, 8 Aralık 2016’da Diyarbakır Kayapınar Belediyesine kayyum olarak atanan Kayapınar Kaymakamı Mustafa Kılıç tarafından Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstan Xalxalok’ta çalışan 14 öğretmen, 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine son verilmesi bilginiz dâhilinde midir?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Kayapınar Belediyesine bağlı çoğunluğu dezavantajlı okul öncesi çocuklara Kürtçe eğitim Zarokîstan’larda çalışan eğitmenlerin herhangi bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarılmasının sebebi nedir?
  • Diyarbakır Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstan Xalxalok’ta çalışan 2 idareci ve 2 mutfak görevlisinin işine son verilmesinin gerekçesi nedir?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyelerine bağlı kreşlerde çalışan ve işine son verilen toplam öğretmen sayısı kaçtır?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstan’larda çalışan eğitmenlerin yerine kimler atanmıştır? Bu kişiler hangi kritere göre seçilmiştir?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ve Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstan’larda Milli Eğitim Müdürlüğünden atanan öğretmenlerin çalıştırılacağı ve bu kreşlerde Milli Eğitim müfredatının uygulanacağı iddiaları doğru mudur?
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ve Kayapınar Belediyesine bağlı Zarokîstanlar’da eğitim dilinin Türkçe olacağı iddiaları doğru mudur?
  • Devlet’in resmi kanalı olan TRT ŞEŞ 24 saat Kürtçe yayın yaptığı halde, Kürt çocuklarına kendi anadillerinde eğitim veren Zarokîstan isimli eğitim kurumlarından eğitmenlerin atılması ve eğitim dilinin Türkçeleştirilmesinin sebebi nedir?
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 2010’da Almanya’da dile getirdiği gibi asimilasyonun “bir insanlık suçu” olduğu göz önünde bulundurularak, Kürt çocuklarının kendi anadillerinde eğitim görmesinin engellenmesinin hukuki gerekçesi nedir? Bu uygulama ile ne hedeflenmektedir?
Previous post
Gözaltından çıkan köylü anlattı: Nusaybin Koruköy’de 13 gündür ne yaşanıyor?
Next post
Suriyelilere Vatandaşlık | Başbakan Yardımcısı ve İstanbul Valisi’nden farklı açıklamalar