Ana SayfaGüncelHeyetleri ‘sözde’ ilan eden Valilik’ten Koruköy açıklaması: ‘Hukuk kuralları uygulanıyor’

Heyetleri ‘sözde’ ilan eden Valilik’ten Koruköy açıklaması: ‘Hukuk kuralları uygulanıyor’

HABER MERKEZİ – Sokağa çıkma yasağının ardından ablukanın devam ettiği ve bölgeden haber almak için giden heyetlerin sokulmadığı Koruköy’le ilgili işkence ve infaz iddialarıyla ilgili açıklama yapan sivil toplum örgütlerini “sözde” ilan eden Mardin Valiliği, “Operasyonlar hukuk devleti kuralları çerçevesinde yürütülmekte” açıklamasında bulundu.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de ilan edilen ve daha sonra kaldırılan yasağın ardından abluka sürüyor.

Köyden son olarak üç kişinin cenazesi Mardin’e getirilmişti. Köyde işkence gördüğü belirtilen 39 kişinin de gözaltına alındığı belirtiliyor.

Sağlıklı iletişimin kurulamadığı köyden bilgi almak ve incelemelerde bulunmak üzere köye gitmek isteyen DBP, DTK ve HDP’lilerden oluşan heyet ise dün üçüncü kez engellenmişti.

Konu ile ilgili açıklama yapan Mardin Valiliği ise işkence ve infaz iddialarıyla ilgili açıklama yapan sivil toplum örgütlerini “sözde” ilan edip, operasyonun “hukuk devleti kurallarınca” yürütüldüğünü savundu.

Yaşananlarla ilgili çıkan haberler hakkında da “maksatlı” nitelendirmesi yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Operasyonda çok sayıda sığınak, barınak ve deponun bulunduğu Nusaybin İlçesi Koruköy Mahallesi’nde çıkan çatışmalarda şu ana kadar üst düzey 4 BTÖ mensubu silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir.

Operasyonda bir kahraman özel harekât mensubu personelimiz yaralanmıştır.

Hukuki kurallar içerisinde sürdürülen bu faaliyetlerde devletimizin ve milletimizin birliğine ve huzuruna kasteden ve 5 aydır takip edilen BTÖ mensuplarına karşı yürütülen bu faaliyette bölgede çok sayıda silah, roketatar, roket, mühimmat, füze, patlayıcı, patlayıcı düzenekleri, haberleşme ve elektronik cihazlar ve örgütsel dokümanlar ele geçirilmiştir.

Teröre karşı yürütülen mücadelede menfi algı oluşturmak maksadıyla, sosyal medya, bazı basın yayın organları, bazı kişiler ve sözde sivil toplum örgütlerince güvenlik güçlerimizi karalayıcı ve iftira niteliği taşıyan yayınların yapıldığı görülmektedir. Bölgedeki operasyonlar hukuk devleti kuralları çerçevesinde yürütülmekte olup, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ön planda tutularak her türlü ihtiyaçları karşılanmaya devam edilmektedir.

Koruköy’de ne oluyor?

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Koruköy’de 11 Şubat Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Valilik tarafından yapılan açıklamada yasağın operasyon yürütüleceği gerekçesiyle ilan edildiği belirtilmişti.

Ancak yasak kaldırılsa da köydeki abluka günlerdir sürüyor.

İşkence ve ölüm iddiaları ile gündemde olan köyde 3 kişinin öldürüldüğü, 39 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlara işkence yapıldığı iddia ediliyor. Ayrıca iki kişiden de günlerdir haber alınamadığı belirtiliyor.

Köyden getirilen son cenazeler ölüm iddialarını, haber alınamayan iki kişinin yokluğu kayıp iddialarını, tanık anlatımları ise işkence iddialarını doğruluyor.

Yaşananlara ilişkin Mardin Valiliği’nin açıklaması ise Nusaybin, Ömerli ve Artuklu ilçelerine bağlı köylerde operasyonların sürdüğü yönünde. Valilik, bu operasyonlarda 2 üst düzey PKK’linin ‘ölü olarak ele geçirildiğini’ söylüyor.

HDP Merkez Yürütme Kurulu ise Koruköy’de yaşananlarla ilgili ‘acil inceleme’ çağrısında bulunuyor.

Partinin yazılı açıklamasında köyle iletişim kurulamadığı belirtiliyor ve şu ifadeler yer alıyor:

Sosyal medyaya ‘askerlerin çektiği görüntüler’ adı altında yansıyan fotoğraf ve videolar ile dile getirilen iddialar son derece vahimdir. Abluka altında bulunan köyde yaşayanların telefonlarının toplanıp, hepsinin bir evde tutulduğu, köylülere toplu şekilde baskı ve işkence yapıldığı ve bazılarının işkenceyle infaz edildiğine dair iddialar bulunmaktadır.


Köyde yaşananlara ilişkin tanık anlatımlarına buradan ve ayrıntılara ise buradan bakabilirsiniz.

  Koruköy'de işkence gören eşini fotoğraflardan tanıyan kadın: 90’larda bile böyle bir tufan yoktu

 

Previous post
"Tekçi zihniyete karşı çok dilli toplum inşasında kararlıyız"
Next post
Libya'da kadınların tek başına seyahat etmesi yasaklandı