Ana SayfaGüncelİrfan Değirmenci: ‘İlkeli’ Doğan Medya beni hedef gösteriyor

İrfan Değirmenci: ‘İlkeli’ Doğan Medya beni hedef gösteriyor

HABER MERKEZİ – 16 Nisan’daki referandumda ‘Hayır’ oyu vereceğini açıkladığı için Kanal D’deki işine son verilen İrfan Değirmenci, Doğan Medya Grubu’nun son yaptığı açıklama yanıt verdi. Değirmenci, “Beni “kışkırtıcılık”la suçlayan “ilkeli” kurum, beni açıkça hedef göstermektedir” dedi.

Kanal D, 16 Nisan’daki ‘Başkanlığı’ getirecek olan anayasa değişikliği referandumunda ‘Hayır’ oyu kullanacağını açıklayan haber spikeri İrfan Değirmenci’yle yollarını ayırmıştı.

Tartışmaların devam ettiği şu günlerde Doğan Medya Grubu, Değirmenci ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

İrfan Değirmenci ise Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Vekili Volkan Vural’ın kendisiyle ilgili açıklamasının ardından sosyal medyada paylaşımlarda bulundu.

Değirmenci, açıklamasında “Beni “kışkırtıcılık”la suçlayan “ilkeli” kurum, beni açıkça hedef göstermektedir” dedi.

İrfan Değirmenci’nin Tweet’leri şöyle:

1- Bir garib İrfan ilkesi der ki, helallik önemlidir. O yüzden yazıyorum. Ben işten çıkış görüşmesi için şirketteyken bir bildiri yayınlanmış!

2- Beni “kışkırtıcılık”la suçlayan “ilkeli” kurum, beni açıkça hedef göstermektedir!

3- Ülkenin bugünki durumunun müsebbiplerinden biri “ana akım” medyadır. Ben, O’nun içinde direne direne var edebildim kendimi. Hep korktular!

4- Evet kampanyasıyla kendini kurtarma derdine düşen “ana akım” medya ,hayır tweetlerimi fırsata çevirip tarafını belli etmek istemektedir.

5- Onurlu yol arkadaşlarımla çekilen şu son hatıra pozumun dışında şirketten ayrılırken yanımda olan tek şey ilkelerimdir!

6- Bir garib İrfan ilkeleri gereği, Doğan Yayın Holding’e hakkımı helal etmiyor, orada çalışan emekçi dostlara kolaylıklar diliyorum…

7- Düşüncelerim satılık değildir. Bugün beni arayıp limon tezgahı ayarlamayı teklif eden pazarcılar candır, insandır. Onlar için bile #Hayır

8- Bir özel teşekkür, kim, ne zaman mağdur olmuşsa mağdurun kimliğine bakmadan yanında durduğumu 28 Şubat örneğiyle yazan Milli Gazete’ye.

9- Son bir teşekkür, “İrfanlı yiğitlere uğurlar olsun” diye yazıp adımı Uğur Mumcu’yla anan Tayfun Atay’a…

10- Kafanızı şişirdim,kusura bakmayın. Ne kahramanım ne de hain. Benim bir tek oyum var, onu da sandıkta kullanacağım. Hayırlı akşamlar…

  İrfan Değirmenci: Soma'dan, Cumartesi Anneleri'nden helallik aldım; vicdanım rahat

Doğan Medya’nın açıklaması

Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Vekili Volkan Vural’ın yaptığı yazılı açıklama ise şöyleydi:

Doğan medyası, kendi belirlediği yayın ilkeleri çerçevesinde yayıncılık yapmayı bağımsızlığının ve çok sesliliğinin temeli ve güvencesi olarak görmektedir.Bu ilkelerin varlığı, özellikle ülkemizin birlik ve bütünlüğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde kritik bir önem taşımaktadır.Referandum süreci gibi hassas bir dönemde yayın ilkelerinin hiçbir taviz verilmeden uygulanması zorunludur.

Sosyal medya paylaşımlarını da kapsayan yayın ilkelerimiz, gazetelerde ve televizyonlarda ifade etmeyeceğimiz hususların bu mecralarda kullanılmasını da engellemektedir.Özellikle sunucu veya ekran yüzü olarak görev yapan arkadaşlarımızın, kişisel görüşleri ne olursa olsun tarafsız bir konumda olmaları daha da önem taşımaktadır.Zira bir görüşe angaje olmaları, haberin tarafsızlığı ilkesini zedeleyecek bir nitelik taşımaktadır.Bu konum, kişisel görüşlerini ifade için yazarlık yapanların durumu ile aynı değildir. Yazar ve yorumcudan beklenen, kendi görüşünü Yayın İlkelerine uygun bir uslup ve içerikle kamuoyu ile paylaşmasıdır.

Bu süreçte Doğan Medyasının görevi , “evet” veya “hayır’ı” empoze etmek değil, tüm görüşlerin gerekçeleri ile kamuoyuna duyurulması suretiyle halkımızın sağlıklı bir karar alabilmesine katkı sağlamaktan ibarettir.”Evet veya hayır” kampanyalarının parçası olmamak yolundaki dikkat ve titizliliğimiz editoryal sorumluluğumuzu daha da arttırmaktadır.

Doğan medyasında hemen her gün, Referandum sürecinde tercihlerini gerekçeleriyle ortaya koyan yazı ve yorumlar yapılmaktadır.Tüm görüşlere saygılıyız ve kimseyi görüşünden dolayı diğerinden ayırt etmiyoruz. Düşüncesini ortaya koyan , evet veya hayır diyen yazarlarımızın hiçbiri hakkında Yayın İlkelerini ihlal etmedikleri sürece bir yaptırım uygulanması cihetine gidilmemiştir.

Tartışmalara yol açan tweetler serisi ise gerek üslubu gerek kışkırtıcı ve kutuplaştırıcı niteliği ile Yayın ilkelerimizin açık bir ihlali olarak değerlendirilmiş ve yaptırım uygulanmasını zorunlu kılmıştır.

Son günlerde Doğan Grubunu haksız bir şekilde suçlamaya çalışanlar şu hususu bilmelidir ki, 40 yıllık varlığı ile Türkiye’de basın özgürlüğünün, bağımsız gazeteciliğin ve çok sesliliğin güvencesi olan Doğan medyası, tüm güçlüklere rağmen demokrasi ve insan haklarına dayalı hukuk düzeninin savunucusu olmaya devam edecektir.

  Kanal D'den 'tarafsızlık' ilkesi: ‘Hayır’ diyen İrfan Değirmenci kovuldu

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
YAŞAM EYLEMİ | Bugün havada belki de bulutların üzerinde devam edeceğiz
Sonraki Haber
Yaşadıklarımızı İran üzerinden okumak - Ragıp Zarakolu