Ana SayfaGüncelKayyum, Orhan Doğan anıtını yıktı

Kayyum, Orhan Doğan anıtını yıktı

HABER MERKEZİ – Cizre Belediyesi’ne atanan kayyum, Kürt siyasetçi Orhan Doğan anıtını da yıktı.

Şırnak’ın Cizre ilçe merkezinde bulunan Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ın anıtı yıkıldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) tarafından 2011’de dikilen, eski milletvekili Orhan Doğan’ın heykeli ve saat kulesi, Cizre Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Ahmet Adanur’un talimatı üzerine kepçelerle yıkıldı.

Heykelin bulunduğu caddeyi trafiğe kapatan polis, önce zırhlı kepçelerle anıtın etrafındaki ağaç ve çiçekleri söktü, daha sonra da anıtı kaldırdı.

Orhan Doğan kimdir?

1955 yılında Şırnak’ın Cizre ilçesinde doğan Orhan Doğan, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girerek buradan mezun oldu. 1983 yılından itibaren Cizre’de avukat olarak görev yapmaya başladı. 1989 yılında İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) kurucuları arasında yer aldı. 1991 yılında İHD şube başkanlığı yaptı.

HEP’in kurucu üyeliğinin ardından 1991 seçimlerinde, seçim ittifakı yaptıkları SHP listelerinden Şırnak milletvekili olarak TBMM’ye girdi.

2 Mart 1994’te Meclis’ten gözaltına alınarak tutuklandı. 10 yıl sonra cezaevinden çıkan Doğan, 2007 genel seçimlerinde Şırnak’tan bağımsız milletvekili adayı olmak istedi ancak adaylık talebi YSK tarafından veto edildi.

Orhan Doğan 2007 yılında Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde düzenlenen festivalde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti.


Kaynak: dihaber

Previous post
Koruköy'de 14 gün gözaltında tutulanlar yaşadıklarını anlattı
Next post
Kumru Başer: Biz 'Hayır'cıların B planı yok, neyi istemediğimiz konusunda netiz