Ana SayfaGüncelKitap ve mektup yasakları, zorla sevkler, işkence iddiaları: Cezaevlerindeki hak ihlalleri Meclis gündeminde

Kitap ve mektup yasakları, zorla sevkler, işkence iddiaları: Cezaevlerindeki hak ihlalleri Meclis gündeminde

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekilli Mizgin Irgat, cezaevlerindeki hak ihlallerini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Cezaevlerindeki hak ihlalleri bir kez daha Meclis’in gündemine taşındı.

İhlalleri Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a soran Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, 2017’nin ilk ayı itibariyle cezaevlerindeki toplam tutuklu ve hükümlü sayısının 197 binin üzerine çıktığını hatırlattı.

Bu durumun çok sayıda cezaevinde kapasite üzerinde bir doluluğa yol açtığını belirten Irgat, bunun da tutuklu ve hükümlülere yönelik insan hakları ihlallerini arttırdığını ifade etti.

Tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinin kendisine ulaştırdığı şikayetlere dikkat çeken Irgat, tutuklulara gazete, kitap okuma imkanı tanınmadığını, yine mektup, kitap yazma fırsatı ve koşulları sağlanmadığını belirtti.

Hasta tutukluların durumu ile işkence iddialarına da dikkat çeken Irgat, şunları söyledi:

Onbinlerce tutuklu ve hükümlü herhangi bir gerekçe gösterilmeden bulundukları cezaevinden bir başka yere sürgün edilmekte, aileleriyle irtibatları iyice zorlaştırılmaktadır. Tutuklu ve hükümlüler cezaevi yönetimlerinin her seferinde tecrit uygulamasına başvurduğunu bildirmekte, mahpusların birbirleriyle iletişiminin kesildiğini aktarmaktadır.

Sorular

Bozdağ’a hak ihlallerinin sona erdirilmesine yönelik Adalet Bakanlığı’nın bir çalışma yapıp yapmadığını soran HDP Milletvekili Irgat, ayrıca şu sorulara da yanıt istedi:

  • Son bir yıl içinde tutuklu ve hükümlülere yönelik işkence, dayak, tecrit gibi ağır suçlar işlemiş kaç kamu görevlisi tespit edilmiştir?
  • Mahpusların temel insan haklarını ihlal ettiği belirlenen görevlilere yönelik olarak son bir yıl içinde ne tür yaptırımlara başvurulmuştur?
  • Cezaevlerinde mahpusların insan haklarının ihlal edilip edilmediğini araştıran bir çalışmanız var mıdır? Bu çalışmada ne tür bilgilere ulaşılmıştır?
  • Cezaevlerindeki görevlilere insan hakları bilinci ve sorumluluğu kazandırılması yönünde bir çalışma var mıdır?
  • Son dönemde iyice yaygınlaşan ve keyfi bir şekle bürünen “nakil” uygulamasının temel nedeni nedir? Mahpusların nakilleri yapılırken uğrayacakları mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla ne yapılmaktadır?
  • Şu anda cezaevlerinde hasta olduğu tespit edilmiş kaç tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır? Bu kişilerin gerekli tedaviyi almaları yönünde ne yapılmaktadır?
Previous post
Kayyum, tabelasını indirttiği İŞTAR Kadın Merkezi'ni devretti
Next post
YAŞAM EYLEMİ | Bir şal