Ana SayfaGüncelMesud Barzani ile Ahmet Türk bir araya geldi

Mesud Barzani ile Ahmet Türk bir araya geldi

HABER MERKEZİ – Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile Ahmet Türk bir araya geldi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk bu sabah Ankara’daki bir otelde bir araya geldi.

Ahmet Türk’ün yanı sıra Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık da görüşmeye katılırken, ikiliyi Irak Kürdistan Bölgesi Hükümeti Sözcüsü Safeen Dizayee karşıladı.  Görüşmede Kürdistan Başkanlık Divanı Başkanı Dr. Fuad Hüseyin de bulundu.

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Ahmet Türk, şunları söyledi.

Barzani’nin buraya gelmesi önemli. Barzani Türkiye’de değil sonuçta Ortadoğu’da önemli bir aktör. Ama bugün özlediğimiz barışçıl bir sürecin gelişmesi yönünde gerçekten büyük engeller ile karşı karşıyayız. Ortak akılı oluşturmakta zorlanan bir süreci yaşıyoruz. Umut ediyoruz ki bütün siyasi aktörler barış için demokrasi için ve özgürlükler için daha gelişmiş bir ortak akılla sorunlara bakar. Barışın ve diyalogun gelişmesini istediğimiz bir süreçte ; Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ zindanda ve yine parlamenterlerimiz zindanda. Belediye başkanlarımızın yüzde 80’i görevden alınmış ve birçoğu zindanda. Bu sürecin barışçıl süreçte engel olduğunu ifade etmeye çalıştık. Yeniden barış ve diyalog ortamı oluşursa inanıyorum ki bu Türkiye’nin de Türk halkının da Kürt halkının da bütün halkların da lehine olacak. Çünkü savaşların ve çatışmaların kazandığı birşey yok. Ancak barışçıl bir anlayış ile bütün sorunları çözebiliriz. Yeniden diyalog ve barış sürecine geçilmesi için mutlaka her siyasetçi kendi görevini yapmalı.

Beynimizde ‘Referandumdan çok bu ülkede barışı nasıl sağlarız, her gün onlarca insanın yaşamına neden olan çatışmaların önüne nasıl geçeriz?’ Gündemimizde bu var. Bizim gündemimizde gerçekten barış, diyalog ve yeniden ortak akılla sorunları çözmeyi esas alan bir yaklaşımın ortaya çıkmasıdır. Bizim gündemimizde bu var. Elbette referandumda Türkiye’nin gündeminde. Referandumda insanların özgür iradesiyle vereceği karara herkesin saygı duyması gerekir.

Barzani bu görüşmenin ardından Başbakan Binali Yıldırım ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Dün de Barzani ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir görüşme gerçekleştirmişti.

  Erdoğan ve Barzani İstanbul'da bir araya geldi
Previous post
Rusya: Kürtler de Cenevre'deki görüşmelere katılmalı
Next post
Bir yılda 40 bin kadın işsiz bırakıldı