Ana SayfaGüncelMoskova’da ‘Kürt Konferansı’: Rusya’nın Suriye için Anayasa taslağı yetersiz

Moskova’da ‘Kürt Konferansı’: Rusya’nın Suriye için Anayasa taslağı yetersiz

HABER MERKEZİ – Moskova’da düzenlenen Kürt Konferansı’nda Rusya’nın Suriye için hazırladığı Anayasa taslağı gündemdeydi. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, taslakta Kürt otonomisinden bahsedildiğini belirterek “Bizim sorunumuz otonomiler değil. Kendimizi daha özgür yönetebileceğimiz bir sistem öneriyoruz” dedi. Rusya’nın önde gelen siyaset bilimcilerinden Prof. Dr. Simyon Bogdasarov ise “Suriye’de ‘Kürtler’e otonomi verelim’ deniliyor. Otonomi zaten yürüyor. Varolanı kabul edip ona göre hareket etmek lazım” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da “Ortadoğu’da Üçüncü Paylaşım Savaşı” başlıklı Kürt Konferansı düzenlendi.

Konferans, Uluslararası Kürt Sosyal Kurumlar Birliği ile Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Federal Otonomisi’nin ortaklığında yapıldı.

Konferansta PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Rusya Temsilcisi Salahattin Soro, Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Başkanı Simyon Bagdasarov, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nden YNK Milletvekili İzzet Sabir İsmail’in de aralarında olduğu isimler konuşmalar yaptı.

Rusya’nın Suriye için Anayasa taslağına eleştiriler

Konferansın gündemindeki konuların başında ise Rusya’nın Suriye için hazırladığı Anayasa taslağı vardı.

Bununla ilgili konuşan PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah, hazırlanacak olan Suriye anayasasına toplumun iradesinin yansıması gerektiğini belirtti.

Abdullah, Rusya’nın Suriye için hazırladığı Anayasa taslağı için de şunları söyledi:

Taslakta Kürt otonomisinden bahsediliyor. Bizim sorunumuz otonomiler değildi. Kendimizi daha özgür yönetebileceğimiz bir sistem öneriyoruz. Türk devleti bizim için bir tehdittir. Tüm dünyanın gözü önünde Türkiye, uçaklarını kaldırıp bizi vuruyor. Daha önce rejim uçakları bizi vuruyordu, şu an Türkiye uçakları vuruyor.

“Suriye sorununun demokratik yollarla çözümü için diyaloğa hazırız” diyen Abdullah, şöyle devam etti:

Bunun için öneri ve görüşmelerimiz var. Kuzey Suriye Federasyonu Suriye’nin bir parçasıdır. Suriye rejiminin de bunu kabul etmesi gerek. Bizim katılmadığımız bir toplantıda bizim hakkımızda alınan hiçbir karar bizim için bağlayıcı olamaz. Suriye rejimi hâlâ eskisi gibi Suriye’yi yöneteceğini sanıyor. Artık Suriye için o günler geride kaldı; öyle bir şey artık mümkün değildir.

Ortadoğu ve Orta Asya Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Simyon Bagdasarov ise Rusya’nın Suriye’de Kürtlerle ilişkilerini üst düzeyde tuttuğunu belirterek “Rusya Rojava’da Kürtlere daha da çok yardım edebilir. Bunun olmaması için bir neden yok” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın önde gelen siyaset bilimcilerinden olan Prof. Dr. Simyon Bogdasarov ayrıca şunları ifade etti:

“Suriye’de Kürtler’e otonomi verelim” deniliyor. Otonomi zaten yürüyor. ‘Sadece kültürel hakları verelim bitsin’ de deniliyorsa bu da illüzyondur. Kürtler’in zaten özerk sistemi bölgede halihazırda işliyor. Varolanı kabul edip ona göre hareket etmek lazım.

Konferansta konuşan bir diğer isim olan Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim de Rusya’nın Anayasa taslağına değindi. Rusya’nın bölgede önemli bir güç olduğunu söyleyen Müslim, hazırlanan Anayasa taslağının kendileri için önemli ancak yetersiz olduğunu belirtti:

Kürtler bugün kendi projelerini söylemiş ve Suriye’nin federasyon yöntemiyle yönetilmesini istiyorlar. Bunun için Rusya Kürtlerin bu talebine olumlu yaklaşırsa iyi olur.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir de Rojava’da Kürtlerin federasyon istediklerini söyledi ve “Biz de onlara katılıyoruz. Federasyon kötüyse neden Almanya, Amerika ve Rusya’da var?” diye sordu.

ABD-Ankara hattı ve Rusya

Stratejik Modelleştirme Merkezi Başkan Yardımcısı Grigori Pavloviç ise ABD ve Rusya’nın Ortadoğu’da alacakları tavrın önemine vurgu yaptı. “Soru şu” diyen Pavloviç, “Trump özgürlük savaşçılarından mı tavır alır, yoksa tam tersi mi olur? Yine Rusya bu konuda üstüne düşeni yapacak mı, bu önemlidir” dedi.

Ortadoğu Enstitüsü Başkanı Yefim Leonidoviç de, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ile Ankara arasındaki ilişkiye dikkat çekti:

Amerika’da yeni yönetim görevini devraldıktan sonra herkes Trump’ın Erdoğan’ı geç aradığını söylüyordu. Ama bence durum böyle değil. Trump göreve gelmeden önce Amerika’dan bazı istihbaratçılar Ankara’ya gelerek önemli temaslarda bulundular. Bu da Trump’ın hesaplarında Ankara’nın önemini özetliyor.

“Kürtler bağımsız bir delagasyonla Astana ve Cenevre’de olmalı”

Konferansta konuşan Rusya İlimler Akademisi üyesi Prof. Dr. Stanislav İvanov ise barış görüşmelerine Kürtler’in bağımsız bir taraf olarak katılması gerektiğini kaydetti, “Bağımsız bir delegasyon olarak Astana ve Cenevre görüşmelerine katılmalılar” dedi.

Previous post
Behiç Ak'ın yeni resimli öyküsü: 'Gökdelene Giren Bulut'
Next post
Evinde uyurken bulunan genç konuştu: Memlekette uyumak bile sorun oldu