Ana SayfaÇalışma YaşamıAKP’li 8 işçi ‘Hayır’ dediği için işten atıldı

AKP’li 8 işçi ‘Hayır’ dediği için işten atıldı

HABER MERKEZİ – İGDAŞ’a bağlı taşeron bir firmada çalışan sekiz işçi, 16 Nisan’daki ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliği referandumu için ‘Evet’ çalışması yapan AKP’lilere, ‘Hayır’ oyu kullanacaklarını söyledikleri gerekçesi ile işten atıldı.

İstanbul Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne (İGDAŞ) bağlı Saitoğulları firmasında çalışan sekiz işçinin işine son verildi.

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre işlerine son verilen işçiler, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sancaktepe İlçe Başkanı Alper Yeğin’i ziyaret ederek yaşadıklarını anlattı. İşçilerin Yeğin’e aktardıklarına göre, işlerinin son verilmesinin tek gerekçesi referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacak olmaları.

İşçilerin aktardıklarına göre 15 Mart günü yaşananlar şu şekilde:

İşçiler İGDAŞ’a bağlı Saitoğulları taşeron firmasında Şile’nin Sarıkaya Köyü’nde çalışırlarken yanlarına referandum için ‘evet’ çağrısı yapan AKP’liler yanaşıyor. İşçilere selam vererek, referandumda kullanacakları oyu soruyorlar. İşçiler ‘hayır diyeceğiz’ dediğinde otobüstekiler şaşırıyor, işçiler de ‘Bu memlekete demokrasi yok mu, biz hayır diyeceğiz. Ak Partiliyiz ama bu gidişatı beğenmediğimiz için hayır oyu kullanacağız’ diyor. Otobüstekiler ‘İGDAŞ bizim şirketimiz, siz bizim ekmeğimizi yiyorsunuz hayır veremezsiniz’ diye çıkıyor ve işçilerin aracının plakasını alıp gidiyor…

“Büyükşehir Belediyesi’nde araç plakası vardır ve o araca bağlı çalışan elemanların isimleri kayıtlıdır” diyen Yeğin, sonrasında yaşananları şöyle aktardı:

Plaka şefe iletiliyor, şef firmayı arıyor, firma da işçileri şantiyeye geri çağırıyor. İşçiler şantiyeye gittiğinde Saitoğlulları Firma Şefi Fikret Uruç, ‘Yanınıza gelen evet otobüsündekiler size referandumda kullanacağınız oyu sorduğunuza hayır demişsiniz doğru mu?’ diye sorulduğunda işçiler olayı doğruluyor. Uruç, ‘hepinizin işine son verildi, işi bırakın’ diyor. 8 işçinin aynı gün ilişiği kesiliyor.
Önceki Haber
Pentagram: Bektaşi geleneği içerik oluştururken beslendiğimiz bir alan
Sonraki Haber
Alman istihbaratının 'Gülen şüphesi'ne Cumhurbaşkanı Sözcüsü'nden yanıt