Ana SayfaGüncelAKP’li vekile Bulgaristan’a giriş yasağı

AKP’li vekile Bulgaristan’a giriş yasağı

HABER MERKEZİ – Bulgaristan medyası, AKP İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu’nun ülkeye girişinin yasaklandığını duyurdu.

Bulgar Ulusal Güvenlik Ajansı (DANS), geçen hafta ‘ulusal güvenliği tehdit ettiği’ gerekçesiyle Edirne Valiliği Özel Kalem Müdürü İbrahim Tarancı’yı Şumnu kentinde gözaltına alıp sınır dışı etmiş, beş yıl ülkeye giriş yasağı koymuştu.

Adı açıklanmayan iki kişinin de aynı gerekçeyle ‘istenmeyen yabancılar’ listesine eklendiği bildirilmişti.

DHA’nın Bulgaristan medyasına dayandırdığı habere göre bu isimlerden biri AKP İstanbul Milletvekili Aziz Babuşçu. Bir diğer ‘yasaklı’ isim ise elçilikte görevli din ateşesi Ulvi Ata.

DHA, Bulgaristan’ın ’24rodopi’ haber internet sitesinin Aziz Babuşçu’nun fotoğraflarına yer vererek, Lütfi Mestan’ın genel başkanı olduğu DOST partisinin seçim etkinliklerine katıldığını iddia ettiğini aktarıyor.

Ayrıca Bulgar hükümeti, dün adını açıklamadığı iki Türk’e de giriş yasağı koymuş durumda.

Ne olmuştu?

Bulgaristan’ın Türkiye’yi, ülkedeki DOST partisine oy vermeleri için Türkiye kökenlileri yönlendirmekle suçlamasının ardından iki ülke ilişkileri gerilmişti.

Bulgaristan, ülkedeki seçimlere müdahale edildiği gerekçesiyle Ankara büyükelçisini geri çekmişti.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de bir kampanya videosunda açıkça Türkiyelilerin partisi DOST’a destek verdiği gerekçesiyle  Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Bulgaristan Başbakan Vekili Ognyan Gerdjikov, seçimlere Türkiye’nin müdahalesini engellemek amacıyla adım atılacağını açıklamıştı.

Dün ise Bulgaristan’daki milliyetçiler Türkiye’de yaşayan çifte vatandaşların ülkeye girişini engellemek için sınırda barikat kurmuştu.

Bulgaristan’daki seçimler yarın (26 Mart) yapılacak.

Previous post
CHP'li Sağlar: HDP'li vekiller barış ve özgürlük istedikleri için tutuklandı
Next post
Adana Cezaevi çocuk koğuşunda yine yangın: Üç çocuk yaralandı