Ana SayfaDünyaAvrupa Konseyi: Türkiye otokrasi yolunda ilerliyor, referandum OHAL kalkıncaya kadar ertelenmeli

Avrupa Konseyi: Türkiye otokrasi yolunda ilerliyor, referandum OHAL kalkıncaya kadar ertelenmeli

HABER MERKEZİ – Avrupa Konseyi’nin anayasa reformlarını incelemekle görevli Venedik Komisyonu Türkiye’deki siyasi duruma ilişkin raporda, ülkenin “demokratik sisteminin dramatik bir biçimde gerilediği ve otokratik, tek adam rejimi yolunda olduğu” değerlendirmesine yer verildi.

Avrupa Konseyi’ne bağlı görev yapan ve üye 57 ülkede planlanan anayasa reformlarını mercek altına alan Venedik Komisyonu’nun Türkiye’deki siyasi duruma ilişkin raporunun ayrıntıları ortaya çıktı.

Almanya’da yayın yapan Süddeutsche Zeitung’da yer alan rapora ilişkin habere göre raporda, Türkiye’nin şu anda “otoriter bir rejimi engelleyecek tüm gerekli mekanizmalardan da yoksun olduğu” saptamasının yer aldığı belirtildi.

Komisyon raporda, parlamento ya da yargı organlarının Cumhurbaşkanı’nın kararlarını bir kez daha gözden geçireceği ya da durduracağı neredeyse tüm denetleme mekanizmalarının ortadan kaldırılmış olmasını eleştirdi.

Raporda ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın hiçbir denetim olmaksızın bakanları atayabileceği ya da görevden alabileceği saptamasına da yer veriliyor.

Komisyon raporunda Cumhurbaşkanı’nın şimdiye kadar olduğundan daha yoğun olarak ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) yöneteceği ve olağanüstü durumu -kendi isteği doğrultusunda- uzatabileceğine de dikkat çekiliyor. Komisyon son olarak da Türkiye’de zaten gücü azaltılmış olan yargının “yeni başkanlık sistemi” ile bağımsızlığını tamamen kaybedeceği görüşünü de savunuyor.

Komisyon raporunun sonuç bölümünde, “Siyasi özgürlüklerin yoğun bir biçimde sınırlandırılmış olması, anayasa referandumu için gerekli olan demokratik çerçevenin oluşmasını kesinlikle engelliyor”  ifadesine yer veriliyor.

Komisyon bu gerekçelerle Ankara’nın referandumun olağanüstü hal uygulaması kaldırılıncaya kadar ertelenmesini ya da siyasi özgürlüklerin budanmasına son verilmesini talep ediyor.


Kaynak: DW Türkçe

Previous post
Kuran kursunda 6 çocuğa istismarda bulunan erkeğe tahliye
Next post
AB’den Türkiye'ye Deniz Yücel tepkisi