Ana SayfaGüncelCumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında TRT ‘çatlağı’: Yönetim Kurulu’nu belirleyemiyorlar

Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında TRT ‘çatlağı’: Yönetim Kurulu’nu belirleyemiyorlar

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında TRT Yönetim Kurulu’nun belirlenmesi konusunda ‘pürüz’ yaşandığı, Başbakanlığın gönderdiği listenin Saray’dan döndüğü iddia ediliyor. Cumhuriyet’in haberine göre bu ‘pürüz’ nedeniyle TRT’nin iki yöneticisi 1 buçuk aydır atanamıyor.

Başbakan Binali Yıldırım hükümetinde Cumhurbaşkanlığı ile hükümet arasında ilk ‘pürüzün’ TRT Yönetim Kurulu’nun belirlenmesinde yaşandığı öğrenildi.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre RTÜK’ün başbakanlığa önerdiği, Başbakanlığın da Bakanlar Kurulu kararı olarak imzalaması için Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği TRT aday listesi Erdoğan’dan döndü.

Habere göre basın ve medyadan sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 17 Ocak’ta RTÜK’ü ziyaret etti ve buradaki toplantıda, hükümetin TRT Yönetim Kurulu’nda görmek istediği isimlere işaret etti.

24 Ocak’taki üst kurul toplantısında da, “kültür ve sanat” alanında Ergun Yıldırım ve Cumhur Kemal Koca; “elektronik ve kitle iletişim” alanında ise Ali Osman Öztürk ile Hilmi Bolatoğlu’nun adaylıkları Başbakanlığa gönderildi. Başbakanlık da 4 adaydan her bir alan için iki ismi belirleyerek Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

Erdoğan onaylamadı

Bundan sonra Cumhurbaşkanı’nın onaylaması ve iki TRT Yönetim Kurulu’nun atanmalarına ilişkin Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyordu.

Ancak aday listesinde üzerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın itirazları oldu. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre Erdoğan, aday listesini Başbakanlığa geri gönderdi.

46 gün sonra çekildi

Adaylar Erdoğan’dan onay beklerken, RTÜK tarafından belirlenen adaylardan biri, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Ergun Yıldırım, 9 Ocak tarihinde yaptığı adaylık başvurusunu 23 Şubat tarihinde geri çekti.

Yıldırım geri çekilme gerekçesini ise “üniversitedeki işlerinin yoğunluğu” olarak açıkladı.

RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya ise adaylıktan çekilen Yıldırım yerine Yenişafak gazetesi yazarı Salih Tuna’nın aday gösterilmesini resen önerdi.

Üst kurul, Tuna’nın isminin Başbakanlığa gönderilmesine karar verdi

Davutoğlu döneminde de yaşanmıştı

Daha önce de Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde; Davutoğlu’nun önerdiği müsteşar, müsteşar yardımcıları ve genel müdürler başta olmak üzere pek çok bakanlıkta üst düzey görevlere gelecek isimler Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilmişti.
Önceki Haber
Tutuklu Die Welt muhabiri Deniz Yücel'den mektup
Sonraki Haber
Kayyumların ilk hedefi kadın kurumları: İşte kapatılan 52 kadın merkezi