Ana SayfaGüncelDilek Doğan davası: Sanık polise ‘taksirle öldürmek’ten ceza istendi

Dilek Doğan davası: Sanık polise ‘taksirle öldürmek’ten ceza istendi

HABER MERKEZİ – Evinde polis tarafından katledilen Dilek Doğan’ın ölümüyle ilgili açılan davanın duruşmasında, olay gününe ait yeni çıkan görüntüler izlendi. Mütalaasını veren savcı, Doğan’ı vuran polis için “taksirle öldürmek”ten 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

İstanbul Küçükarmutlu’da evinde 18 Ekim 2015 tarihinde polis kurşunuyla katledilen 25 yaşındaki Dilek Doğan’ın ölümüyle ilgili açılan davanın duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İzleyici ve basına kapalı gerçekleştirilen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık polis katılmadı.

50’nin üzerinde avukatın taraf olarak girdiği duruşmayı, Doğan’ın ailesi de izledi.

Duruşma, hafta içerisinde olay gününe ait geri getirilen görüntülerin izlenmeye başlanması ile başladı. Görüntülerin izlendiği sırada Doğan’ın ailesi, görüntüleri izleyemeyerek duruşma salonunda çıktı.

  Dilek Doğan’ın öldürülmesine ilişkin yeni görüntüler: ‘Özel harekat bir şahsı vurdu’

Ardından Doğan’ın avukatlarından Avukat Cemal Yücel, şöyle konuştu:

Sayın yargıçlar önünüzdeki dava basit bir adam öldürme davası değildir. Tutuklama kararı vermemek için uğraştınız. O kadar ki bize tutuklama talep etmeyi bile yasakladınız.

Avukat Yücel, görüntülere ilişkin ise şunları söyledi:

Görüntülerden anlaşılacağı üzere sanığın eli tetikte ve silahın hakimiyeti sanıkta. Siz de tartışıyorsunuzdur, biz de düşündük. Sanık bu kızı neden kasten vurdu: Nedeni; ideolojik düşmanlık. Sanığın ‘Kasten insan öldürme’ suçuyla cezalandırılmasını istiyoruz.

Yücel’in ardından söz alan Avukat Tarkan Özdemir, dosya için avukatlar tarafından hazırlanan animasyonu mahkeme heyetine sundu.

Avukat savunmaları ardından Dilek Doğan’ı katleden polis Yüksel Moğoltay hakkında savcı verdiği mütalaasında “Taksir ile adam öldürmekten” 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istedi.

Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti, duruşmayı 17 Mart’a erteledi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
MHP'nin muhalif isimleri Halaçoğlu ve Özdağ'a saldırı: 'Akacak kandan Bahçeli sorumludur'
Sonraki Haber
15. Feminist Gece Yürüyüşü: 'Hayatlarımıza müdahaleye hayır!'