Ana SayfaGüncelDİNK DAVASI | Yılmazer savunmasını yarıda bıraktı

DİNK DAVASI | Yılmazer savunmasını yarıda bıraktı

HABER MERKEZİ – Hrant Dink davasında savunma yapan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, mahkeme heyetine “proje mahkemesiniz” diyerek savunmaya devam etmeyeceğini söyledi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen Hrant Dink davasının 12. celsesinin ikinci duruşması görüldü.

Aralarında Ramazan Akyürek, Celalettin Cerrah, Ahmet İlhan Güler ve Engin Dinç’in de bulunduğu kamu görevlilerinin yargılandığı davada, duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Fuat Yılmazer, Ramazan Akyürek ve tutuksuz sanık Reşat Altay katıldı.

Duruşmada ilk olarak tanık olarak dinlenmesine karar verilen dönemin İstihbarat Dairesi görevlilerinden polis memuru Davut Ateş’in talimatla alınan ifadesi okundu. Ardından cinayet sırasında İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdürü, cinayet sonrasındaysa İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in savunmasına devam edildi.

Yılmazer ifadesinde, Dink davası sanıklarından Trabzon İstihbarat Şubesi polisi Muhittin Zenit’in ifade verdiği duruşmanın tutanaklarını okudu. Mahkemenin eski üye hakimlerden Cem Karaca’nın Muhittin Zenit’e sorduğu soruları eleştiren Yılmazer, artık mahkeme heyetinde yer almayan Cem Karaca’ya hitaben, tutukluluk durumunu kast ederek “Allah senin de başına getirsin” dedi.

Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ali İhsan Horasan araya girerek “Duruşmada beddua etmeyin” dedi. Yılmazer ile Mahkeme Başkanı Horasan arasında tartışma yaşandı.

Duruşmanın ikinci oturumunun başında Yılmazer, savunmaya devam etmek istemediğini ifade ederek şunları söyledi:

Savunmam size göre uzamış olabilir. İddianamede benimle ilgili iddialar ortada. Davanın asli amacına uygun hazırlanmış bir iddianame değil. Gerçek suçlular aklanmış, tezgah ve kumpasla suçsuz insanlara suç yüklenerek gerçek katillerin beraatına uygun yargılama yapılmaktadır. Adil, tarafsız ve bağımsız olduğunuzu düşünmüyorum. Sizler proje mahkemelerisiniz. Buna rağmen savunma yaptım. Dayanaklarla bilgi ve belgelerle savunma yaptım. Ancak tüm gayretime rağmen amacına ulaşmayan savunmama devam etmek istemiyorum.

Mahkeme Başkanı Horasan ise “Cumhurbaşkanı’na ve burada olmayan hakime beddua ederseniz müdahale etmek zorunda kalırım. 10 gündür sizi dinliyoruz. Sabırla ve dikkatle dinledik” diye yanıt verdi.

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu da, Yılmazer’in savunmasına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Yılmazer, aynı zamanda kızı olan avukatı Fatma Saadet Yılmazer’in de avukatlığından ayrılmasını istedi. Yılmazer, “Kızım olmasından değil. Burada avukatımı azarlayamazsınız. Saygı göstermek zorundasınız. Azarlayamazsınız” dedi.

Mahkeme heyeti, Yılmazer’e avukat tayin edilmesi için İstanbul Barosu’na yazı yazılmasına karar vererek duruşmayı 16 Mart’a erteledi.

  DİNK DAVASI | Yılmazer: Ciddi bir tezgah var
Previous post
'Koruma kararı' kadınları korumuyor: 3 yılda koruma altındaki 20 kadın öldürüldü
Next post
'Kayyumlar kadın kurumlarını hangi gerekçeyle kapatıyor?'