Ana SayfaDünyaDünyada bir ilk: Yerli halkın kutsal saydığı nehir yasal olarak ‘canlı varlık’ kabul edildi

Dünyada bir ilk: Yerli halkın kutsal saydığı nehir yasal olarak ‘canlı varlık’ kabul edildi

HABER MERKEZİ – Yeni Zelanda’da bir nehir, yasal olarak ‘canlı’ statüsünde kabul edildi.  Buna göre yerli halkın kutsal saydığı Whanganui ırmağının hakları, yasal olarak iki kişi tarafından temsil edilecek.

Yeni Zelanda’daki Whanganui Nehri’ni “canlı varlık” olarak tanındı ve nehre hukuki statü verildi.

BBC’de yer alan habere göre Yeni Zelanda’nın yerli halkı Maoriler tarafından kutsal sayılan ve ülkenin en uzun üçüncü ırmağı olan Whanganui’nin hakları Maori kabilesinden ve kraliyetten birer kişi tarafından mahkemelerde temsil edilecek.

‘Doğal bir kaynağa hukuki şahsiyet kazandırmak garip gelebilir ama…’

Anlaşma Görüşmeleri Bakanı Chris Finlayson yaptığı açıklamada, Maorilerin 160 yıldan uzun süredir nehre bu statüyü kazandırmak için mücadele ettiğini belirtti.

Biliyorum ki insanların hissettiği ilk şey doğal bir kaynağa hukuki şahsiyet kazandırmanın oldukça garip olacağıdır ancak bu, şirketlerden ya da anonim topluluklardan daha garip değildir.

Parlamentoda Maori kabilesini temsil eden milletvekili Adrian Rurawhe, Whanganui’nin, etrafında yaşayanlar için önemini vurguladı.

Rurawhe, nehrin “iyiliğinin” insanların iyiliğiyle doğrudan alakalı olduğunu bu nedenle nehrin kimliğinin tanınmasının oldukça önemli olduğunu savundu.

Ayrıca, nehir için 80 milyon dolar tazminat ve nehrin temizlenmesi için 30 milyon dolar fon verilecek. Parlamentonun kararı kabile tarafından gözyaşları ve müzikle karşılandı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gözaltına alınan HDP'li 2 vekil serbest bırakıldı
Sonraki Haber
Çavuşoğlu Hollanda seçimininde 'din savaşlarını' gördü: Avrupa'yı çökertmeye başladınız