Ana SayfaGüncelEngelli tenisçiye ‘yol ücreti’ kesen notere 15 bin lira ceza

Engelli tenisçiye ‘yol ücreti’ kesen notere 15 bin lira ceza

HABER MERKEZİ – Engelli milli tenisçi Büşra Ün, 3’üncü katta bulunan notere çıkamadığı için bir görevliden yardım istemiş ve bunun karşılığında kendisinden ‘yol ücreti’ alınmıştı. Olay hakkında başlatılan inceleme sonucunda notere 15 bin lira idari para cezası kesildi.

Paralimpik tenisçi Büşra Ün İzmir’in Buca ilçesinde gittiği 16’ıncı Noter’de asansör olmadığı için noterin olduğu 4. kata çıkamamış ve görevliden yardım istemişti.

Aşağı inerek milli sporcu Ün’e gerekli evrakları imzalatan görevli bunun karşılığında 17.74 lira ‘yol ücreti’ kesilmişti.

İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu tarafından inceleme başlatılmıştı.

Yapılan inceleme sonrasında İzmir 16’ncı Noter’in hizmet vermekte olduğu işyerinde otopark, bina girişi, iç kapıları, tuvaletler, bina içi yatay dolaşım, bina içi dikey dolaşım, acil durum ve bina tesisatı, yönlendirme ve işaretlemeler, hissedilebilir yürüme yüzeyi ve işaretlemeleri ile ilgili olarak formun dokuz ayrı bölümünde eksiklikler tespit edildi.

Hazırlanan rapor doğrultusunda 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibine 3 bin lira, notere de kamu kurumu olması nedeniyle 15 bin lira idari para cezası uygulandı

  Engelli tenisçi Büşra Ün'e çıkamadığı basamaklar için 'yol ücreti' kesildi

Ne olmuştu?

Apartmanın girişine inerek Büşra Ün’e evrakları getiren görevli bunun karşılığında 17.74 lira ‘yol ücreti’ istemişti. Yol ücreti alındığını gören sporcunun “Yol ücreti nedir?” sorusu üzerine görevli, “Evrakı aşağı getirdik, imzalattık. Yol ücreti işlem parası almamız gerekiyor” yanıtını vermişti. Parayı ödeyen Büşra Ün evrakı alarak ayrılmıştı.

Ün, yaşadığı olayı Twitter hesabından “Engellilik nedir diye soranlara ‘Noterde 25 basamak merdiven çıkamadığımda kişilerin aşağı gelmesi için 17.74 TL ödemektir deyin” ifadeleriyle paylaşmıştı.

Olaya kamuoyu tepki göstermişti.

Büşra Ün

22 yaşındaki Büşra Ün, küçük yaşlardan itibaren tekerlekli sandalye tenisi oynamaya başladı. Kısa sürede kortların yıldızı haline gelen başarılı sporcu Paralimpik Oyunları’na katılan ilk kadın tenisçi oldu.

 

 

Previous post
CHP’nin OHAL raporu: 156 gazeteci-yazar tutuklu, 4 bin 811 akademisyen ihraç edildi
Next post
Hekimlerden 'Hayır' videosu: 'Büyütecek umudumuz var'