Ana SayfaDünya‘Hayırlı Cuma’nın mimarı McGuinness yaşamını yitirdi

‘Hayırlı Cuma’nın mimarı McGuinness yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Kuzey İrlanda’da barışın mimarı olan eski IRA komutanı Martin McGuinness hayatını kaybetti.

Kuzey İrlanda sorununun siyasi ve barışçıl yollardan çözülmesinde büyük rol oynayan eski IRA komutanı ve Kuzey İrlanda’nın eski başbakan yardımcısı Martin McGuinness yaşamını yitirdi.

İrlandalı siyasetçinin nadir görülen genetik bir kalp sorunu yaşadığı, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği belirtiliyor.

McGuinness’in ölümünü, IRA’nın (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri ve dava arkadaşı Gerry Adams şu sözlerle duyurdu:

Martin hayatı boyunca büyük bir kararlılık ve onur sergiledi. Kısa hastalığı sırasında da tavrı aynıydı. Barış, uzlaşma ve ülkesinin yeniden birleşmesi için yorulmaksızın çalışan tutkulu bir cumhuriyetçiydi.

66 yaşında hayatını kaybeden McGuinness, siyaseti bu yılın başında bırakmıştı.

Martin McGuinness ve Gerry Adams, 2002 yılında Hayırlı Cuma Anlaşması’nı sağlamıştı.

McGuinness, 21 yaşındayken IRA’nın ikinci komutanıydı. İlerleyen süreçteyse barış görüşmelerinin kilit ismi haline geldi. McGuinness, Kuzey İrlanda’daki savaşa 1998’de son veren Hayırlı Cuma Anlaşması’nda IRA adına Londra hükümetiyle müzakereleri yürüttü, sonrasında da Sinn Fein liderlerinden biri olarak siyasetin kalbinde yer aldı.

McGuinness, Kuzey İrlanda hükümetinde yenilenebilir enerji konusunda patlak veren bir skandal sırasında başbakan Arlene Foster’ın istifa etmeyi reddetmesi sonrası Ocak ayında görevini bırakmış, koalisyon hükümeti çökmüştü.

Previous post
THY'nin ABD uçuşlarına elektronik cihaz yasağı
Next post
Selçuk Yöntem'in seslendirdiği 'Hayır' videosu: 'Sandıkta hayır var'