Ana SayfaGüncelIŞİD sanığına ‘sağlık sorunu’ tahliyesi: Cezaevinde tutulması ‘orantılı değil’miş

IŞİD sanığına ‘sağlık sorunu’ tahliyesi: Cezaevinde tutulması ‘orantılı değil’miş

HABER MERKEZİ – İstiklal Caddesi’nde 4 turistin yaşamını yitirdiği, 44 kişinin de yaralanmasına ilişkin bombalı saldırı davasında IŞİD yöneticisi olmakla suçlanan sanık Erkan Çapkın, ‘sağlık sorunu nedeniyle cezaevinde tutulmasının orantılı olmayacağı’ gerekçesiyle tahliye edildi.

İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde 19 Mart 2016 tarihinde canlı bomba Mehmet Öztürk’ün kendini patlatması sonucu üçü İsrail biri İran vatandaşı 4 turist yaşamını yitirmişti. Saldırıda 44 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıya ilişkin dava kapsamında IŞİD yöneticisi ve üyeliğinden tutuklu 5 sanık bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki  duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı.

‘Sağlık sorunu’ tahliyesi

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun’un haberine göre örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Erkan Çapkın, bu ilk duruşmada sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

Duruşmada tahliye edilen Erkan Çapkın, eski savunmasını tekrar ettiğini belirti.

Erkan Çapkın’ın kardeşi Ercan Çapkın ise savunmasında şunları söyledi:

IŞİD terör örgütü ile ve İstanbul’daki saldırı olayı ile herhangi bir irtibatım yoktur. Saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk adlı şahsı tanımam. Herhangi bir şekilde yasal yollardan veya yasa dışı yollarsan yurt dışına çıkmadım. Kendi ismimin dışından herhangi bir isim veya kod isim kullanmadım. Adıyaman Menzil grubu, Gaziantep Danacık’ta bulunan Kadiri tarikatına ait toplantılarına katıldım. Bunun dışında İslami yapılarda adı ön plana çıkmış kişilerin toplantılarına da katıldım.

Adnan Oktar’a suikast teşebbüsü

Duruşmaya katılan Adnan Oktar’ın avukatı Aysu Yılmaz da söz alarak şu ifadeleri kullandı:

Sanıklardan Hüseyin Kaya’nın cep telefonunda yapılan incelemede Adnan Oktar ile ilgili adı geçen araştırma yaptığına dair bazı tespitlere ulaşılmıştır. Bunun bir suikast teşebbüsü olduğunu düşünüyoruz. Müvekkil zarar görmüş ve kendisine emniyetçe re’sen koruma tahsis edilmiştir. Müvekkil adına sanıklardan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz.

Tutukluluk ‘orantılı’ değilmiş

Savunmaların ardından ara karar oluşturan heyet, sanıklar Hüseyin Kaya, Ercan Çapkın, İbrahim Güler ve Mehmet Mustafa Çevik’in tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, Ercan Çapkın’ı sağlık sorunu nedeniyle cezaevinde tutulmasının orantılı olmayacağı gerekçesiyle tahliye etti.

Heyet, Adnan Oktar’ın davaya katılma talebini reddederek, emniyetten sanıkların görüşme yaptığı kişiler arasında IŞİD ve El Kaide ile irtibatlı kişiler bulunup bulunmadığının sorulmasına hükmetti.

Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

Previous post
Mabel Matiz'den homofobik paylaşıma yanıt: Top, tüfek, ibne hitaplarıyla beni yaralayamazsınız
Next post
Açlık grevi öncesi Gülmen ve Özakça gözaltına alındı