Ana SayfaGüncelİsrail’den Şirine’ye, ‘yerel hassasiyet’ sansürü

İsrail’den Şirine’ye, ‘yerel hassasiyet’ sansürü

HABER MERKEZİ – İsrail’in Bnei Brak kenti belediyesi, Şirinler filminin afişinden kadın karakter Şirine’yi çıkarttı.

İsrail’in Bnei Brak kentinin Ortodoks Yahudi belediyesi, 17 Nisan’da gösterime girecek “Şirinler: Kayıp Köy” filminin afişinden kadın karakter Şirine’yi çıkardı.

Filmin dağıtımcısı Forum Film, tanıtımı üstlenen halkla ilişkiler firması Mirka’im-Hutzot Zahav’ın ‘yerel hassasiyetleri’ rahatsız etmemesi için bu yönde bir karar aldığını açıkladı.

Sputnik’te yer alan habere göre Bnei Brak kenti ülkenin en kalabalık ve yoksul kenti.

Aşırı muhafazakar kimliği ile tanınan yaklaşık 180 bin nüfuslu kentte, kadınların poster ya da reklam panolarında tasvir edilmesini önleyen bir yönetmelik var.

İlk sansür değil

İsrail Times gazetesi, kadın karakterlerin kasabadaki kamusal alanlardan temizlenişinin ilk olmadığını, ‘Açlık Oyunları’ filminde Katniss Everdeen’i canlandıran Jennifer Lawrence’ın da daha önceki dört film afişinde de yer alamadığını belirtti.

Associated Press haber ajansı ayrıca ABD seçimlerinde Başkan adayı olan Hillary Clinton’ın fotoğraflarına da kentteki basılı yayınlarda yer verilmediğini hatırlattı.

İlerici Yahudi değerlerini tanıtma misyonu ile hareket eden İsrail Dini Eylem Merkezi ise sansür kararını ‘absürt’ olarak niteledi.

 

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cezaevi müdürünün ‘Esat Oktay’ın yapmadığını yapacağım’ tehdidi Meclis’e taşındı
Sonraki Haber
406 isim iktidara seslendi: HDP'ye yönelik baskılar kabul edilemez