Ana SayfaGüncelKemal Kurkut’u öldüren polis serbest bırakıldı

Kemal Kurkut’u öldüren polis serbest bırakıldı

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Newrozu’nda Kemal Kurkut’un polislerce öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma ile ilgili açıklama yapan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “Olası kasıtla adam öldürme” suçundan mahkemeye sevk edilen polisin serbest bırakıldığını belirtti. Öte yandan Kurkut cinayeti soruşturması kapsamında serbest bırakılan iki polis, Diyarbakır Valiliği tarafından görevden alındı.

Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen İnönü Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü öğrencisi Kemal Kurkut’un ölümüyle ilgili yürütülen soruşturma hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan açıklama geldi.

Açıklamada, elinde bıçak bulunan Kurkut’un polis tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesi alınan iki polisten birinin serbest bırakıldığının da kaydedildiği açıklamada, tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen başka bir polisin ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı belirtildi.

Başsavcılığın açıklaması şöyle:

Diyarbakır İl merkezinde 21/03/2017 tarihinde saat 07:30-08:00 sıralarında Nevruz kutlamalarının yapılacağı alana giren kişilerin kontrollerinin yapıldığı Evrim Alataş Caddesi üzerindeki park 4 Nolu arama noktasından elinde bıçak olduğu halde geçmek isteyen (K.K) isimli şahsın güvenlik görevlilerinin silahlı müdahalesi sonucu yaralanarak hayatını kaybetmesi olayı ile ilgili olarak; Olayın Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilmesine müteakip gecikmeksizin Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır.

Bazı basın ve yayın organları ile internet ortamında soruşturma konusu olayla ilgili haberler yapıldığı görülmüş olup, kamuoyunun bu nedenlerle sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesinde yarar bulunduğu değerlendirilmiştir.

Olayla ilgisi olduğu değerlendirilen güvenlik görevlilerinin tespit edilebilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal olay yerinde gerekli incelemeler yapılmış, otopsi işlemleri tamamlanmış, olaya ilişkin kamera kayıtları temin edilmiş, olay yerinde bulunan delil iz ve emareler tespit edilip muhafaza altına alınmış, atış artıklarının tespiti amacıyla olayın meydana geldiği güzergahta görev yapan güvenlik görevlilerinin svap örnekleri alınmış, olay sırasında silah kullanma ihtimalleri bulunan güvenlik görevlilerinin silahlarından mukayese amacıyla atış örnekleri aldırılmıştır.

Diğer taraftan Diyarbakır Valiliğince de olayla ilgili idari soruşturma başlatılmış ve İçişleri Bakanlığından Müfettiş talep edildiği bilgisi alınmıştır

Olayla ilgisi olduğu değerlendirilen iki kamu görevlisi, Cumhuriyet Başsavcılığımızca ifadeleri alındıktan sonra bir kamu görevlisi serbest bırakılmış, diğer kamu görevlisi ise Türk Ceza Kanunu’nun 81/1. (olası kasıtla adam öldürme) maddesi kapsamında tutuklanması talebi ile Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine Sevk edilmiştir.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince sorgusu tamamlanan kamu görevlisi hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 81/1. (olası kasıtla adam öldürme) maddesi kapsamında Adli Kontrol Hükümlerinin Uygulanmasına karar verilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığımızca bu olaya ilişkin soruşturma tüm yönleriyle titiz bir şekilde yürütülmekte olup, gelişmelerden ayrıca kamuoyuna bilgi verilecektir.

Serbest bırakılan iki polis memuru görevden alındı

Öte yandan soruşturmayla ilgili akşam saatlerinde serbest bırakılan iki polis memuru görevden alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, “Meydana gelen olay nedeniyle olayla ilişkili olan iki polis memuru Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır” dedi.

Valiliğin internet sitesinden yapılan açıklama şu şekilde:

İlimiz Bağlar İlçesi Nevruz Parkında gerçekleştirilen Nevruz etkinlikleri alanına girmeye çalışan ve elinde bıçak bulunan sırt çantalı bir şahısa, alanın güvenliğini sağlamakla görevli güvenlik kuvvetlerince müdahalede bulunulmuş, olay yerinde yaralanan şahıs, hastanede yapılan müdahaleye rağmen yaşamını yitirmiştir.

Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca çok yönlü olarak başlatılan soruşturma devam etmektedir.

Olayın idari yönüyle soruşturulması için İçişleri Bakanlığı’ndan Müfettiş görevlendirilmesi Valiliğimiz tarafından talep edilmiştir.

Meydana gelen olay nedeniyle olayla ilişkili olan iki polis memuru Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

  Tanık anlatımları ve detaylarıyla Kemal Kurkut cinayeti
  Newroz ve Kemal Kurkut: Bir sevincin boğazımızda kalan pişmanlığındayız
  Kurşun - AKIN OLGUN

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Suni teneffüsle köpeği hayata döndürdü
Sonraki Haber
Konsensus’un son referandum anketi: Hangi tercih önde?