Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu: ‘Fesih yok’ diyorlar ya, var

Kılıçdaroğlu: ‘Fesih yok’ diyorlar ya, var

HABER MERKEZİ – Referanduma sunulan anayasa değişikliğindeki ‘fesih’ tartışmaları ile ilgili olarak konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Görev süresi dolmadan, ‘Meclis’i feshediyorum, hep beraber seçime gidiyoruz’ diyebilir. ‘Milli iradeyi bir kişi feshedemez’ diyorsanız, ‘Hayır’ oyu kullanacaksanız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gebze’de bir araya geldiği muhtar ve azalara seslendi.

Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da yapılacak olan ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliği referandumunun parti ya da kişilerle değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

“Bu bir rejim meselesidir” diyen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

Başbakanlığı niye kaldırıyoruz, bana bir Allah’ın kulu çıkıp anlatsın. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana var. Osmanlı döneminde de var; vezir-i azam başbakan, vezirler de bakan. Padişahın olduğu dönemde başbakan var, demokrasiye geçtik başbakanlığı kaldırıyoruz. Hangi gerekçe ile? Bana bir Allah’ın kulu anlatsın.

“‘Fesih yok’ diyorlar ya, var”

Diyorlar ya, ‘Fesih yok’, var arkadaşlar. Bugünkü anayasada da var. Bugünkü anayasada Cumhurbaşkanı Meclis’i feshedip yeni seçime bir şartla götürüyor. Seçim olur 45 gün içinde hükümet kurulmazsa Cumhurbaşkanı Meclis’i feshedip yeni seçime götürebilir. Peki değişiklikle? Arzu ettiği zaman, hükümet kuruldu kurulmadı düşünmeksizin… Görev süresi dolmadan, ‘Meclis’i feshediyorum, hep beraber seçime gidiyoruz’ diyebilir. ‘Milli iradeyi bir kişi feshedemez’ diyorsanız, ‘Hayır’ oyu kullanacaksanız. ‘Bu doğrudur’ diyorsanız ‘Evet’ oyu kullanacaksınız.

“Bakan sayısını kimse bilmiyor”

Bakan sayısı… Bugün kaç bakan olacağı ve hangi bakanlıkların olacağı, görev ve yetkileri TBMM tarafından belirlenir. Yeni modelde bakan sayısını kimse bilmiyor. Kim biliyor, bir kişi. İsterse 10, isterse 50, isterse 100 bakan… İsterse hiç bakan da atamayabilir, ‘Başkan yardımcıları ile ben bu işi götüreceğim’ diyebilir. Başkan yardımcısının sayısı kaç, belli değil. 1, 2, 3, 500… Belli değil. Tamamen başkanın takdirine bağlı. Efendim ‘1,2, bilemedin 3’ diyor. Efendim birisi 3 yapar, öbürü gelir 50 yapar. Yeni modelde bunları bir kişi belirleyecek. Kaç bakan, kaç başkan yardımcısı? İstediği kadar. ABD’den örnek vermeyeceğim. Afganistan’da başkan var, iki de başkan yardımcısı var. Bizde sınırlama yok.

Erdoğan ‘fesih’ yetkisi için ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasa değişikliği ile Meclis’i fesih yetkisinin Cumhurbaşkanı’na verilmediğini savunmuştu:

Cumhurbaşkanı’nın fesih yetkisi yok. Saf tipler var bazıları televizyonlara çıkıyor. Cumhurbaşkanı’nın böyle bir yetkisi yok. Yeni düzenlemeyle beraber böyle bir yetkiye sahip olmadığı gibi ülke erken seçime gitme durumundaysa kararı parlamento alır.

Cumhurbaşkanı’nın erken seçime götürme yetkisi dahi yok. Bunu ancak Meclis’te yapabilir. Bunun da oranları var. O oranı yakalayamadığı takdirde bunu da sağlayamaz.

Böyle bir seçime gitmek, sadece parlamento ya da Cumhurbaşkanı değil. Aynı anda ikisi de. Böyle bir erken seçim. Sistem olarak uzlaşmanın içine itiyor. Bundan dolayı ülkede istikrar oluyor.
Önceki Haber
İtalyan parlamentosunun gündeminde 'regl izni'
Sonraki Haber
İmzasını geri çekmediği için işine son verilen akademisyenden 'Teşekkür ve Minnet'