Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’na göre ‘Hollanda’ya her türlü yaptırım Türkiye’nin hakkı’

Kılıçdaroğlu’na göre ‘Hollanda’ya her türlü yaptırım Türkiye’nin hakkı’

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda’nın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağının inişine izin vermemesini eleştirdi, Türkiye’nin ‘yaptırım hakkı olduğunu’ söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş izninin iptal edilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul Beylikdüzü’nde bir hasta ziyareti sonrası hastane çıkışında konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Asla doğru değil. Demokrasiyi savunanlar böyle bir şey yapamazlar. Hem ‘demokratım’ diyeceksin hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanını uçuş iznini iptal edeceksin. Asla bunu doğru bulmuyoruz, yanlış.

NTV’deki habere göre Kılıçdaroğlu, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, “Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse, eğer böyle bir şey yaparlarsa, ekonomik ve siyasi, bizim Hollanda’ya karşı yaptırımımız çok ağır olur” şeklindeki açıklamasının hatırlatılması üzerine de “Her türlü yaptırımı yapabilirler, bu Türkiye’nin hakkıdır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CHP’nin tüm yurt dışı programlarını iptal ettiği duyuruldu.

CNN TÜRK’e konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Berlin’de yapmayı planladığı toplantıyı iptal ettiğini de açıkladı.

Ne oldu?

Hollanda, ‘referandum’ için Rotterdam’a gideceğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçuş iznini iptal etti.

Çavuşoğlu’nun “Eğer Hollanda benim uçuş iznimi iptal ederse ekonomik ve siyasi bizim Hollanda’ya karşı yaptırımımız çok ağır olur” sözlerini hatırlatan Hollanda hükümeti, “Yaptırım tehdidi, çözümü imkansızlaştırdı” dedi.

Gelişmeler üzerine Hollanda’nın maslahatgüzarı da Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ‘Nazi yaftalaması’ yaptı ve Hollanda’ya “Nazi kalıntısı, faşist” sözleriyle seslendi.

  Hollanda ile Türkiye arasında diplomatik kriz
Previous post
'Şehirler hem intikamcı hem de homofobik'
Next post
13 yaşındaki erkek çocuğa cinsel saldırı