Ana SayfaGüncelSEHAK’tan nefret suçları üzerine atölye çalışması

SEHAK’tan nefret suçları üzerine atölye çalışması

HABER MERKEZİ – Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği, ‘Nefret Suçları ve Nefret Söylemi İzleme ve Raporlama Eğitimi’ çerçevesinde atölye çalışması yapacak.

Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği (SEHAK) tarafından 3 yıl boyunca devam edecek olan “Anne Frank’ın yaşam öyküsü üzerinden temel haklar ve demokratik değerler öğretimi” adlı bir proje düzenleniyor.

Proje kapsamında, “Nefret Suçları ve Nefret Söylemi İzleme ve Raporlama Eğitimi” çerçevesinde atölye çalışması gerçekleşecek.

25 Mart Cumartesi günü saat 13.00 ile 17.00 saatleri arasında Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek atölyede, tarihi olaylara eleştirel bir bakış kazanılmasının yanı sıra, nefret suçları ve nefret söylemine ilişkin bilgilerin derlenmesi de hedefleniyor.

Nefret suçları ile mücadele tartışılacak

Yapılacak atölyenin amacı şu sözlerle ifade ediliyor:

Nefret suçları ve söyleminin özelliklerini iyi kavramak, bu suçlara karşı verilecek mücadele açısından son derece önemlidir. Eğitim, genel olarak nefret suçları ve nefret söylemi nedir, nasıl izlenir, neden izlemek gerekir gibi geniş bir çerçevede gerçekleştirilecek. Bu eğitimle medya tarama çalışmasının yanı sıra, ayrımcı ve ırkçı söylemle mücadele yolları ve yöntemlerinin neler olabileceğinin tartışılmasına zemin açmak ve medyada insan hakları ve azınlıklara yönelik daha saygılı ve bilinçli bir dil kullanılmasını teşvik etmeyi hedefliyoruz.

Atölye kapsamında şu konular mercek altına alınacak:

*Nefret suçları ve nefret söylemi arasındaki fark nedir?

*Nefret suçları/söylemi diğer suçlardan niçin farklıdır?

*Nefret suçları/söyleminin bireyler ve toplum üzerindeki etkisi nelerdir?

*Nefret suçları teriminin ortaya çıkışı

*Uluslararası hukukta nefret suçları/söylemi

*Nefret söylemi, önyargılar ve medyanın rolü

*Nefret suçları ve nefret söylemi üzerine verilerin toplanmasının önemi.

Eğitimde yer alacak katılımcıların sınırlı olduğu ve bu katılımcıların soykırım, antisemitizm, ayrımcılık, nefret söylemi ve nefret suçları konusunda duyarlı ve bilgili olmasına göre değerlendirme yapılacak.

Eğitim sona erdiğinde katılımcılara sertifika verilecek.

Previous post
Kadın avukatlar özür dileme çağrısında bulundu, Baro Başkanı 'Hak etti' dedi
Next post
Mabel Matiz'den homofobik paylaşıma yanıt: Top, tüfek, ibne hitaplarıyla beni yaralayamazsınız