Ana SayfaDünyaTrump, Sarraf’ı tutuklatan Savcı Bharara’yı görevden aldı

Trump, Sarraf’ı tutuklatan Savcı Bharara’yı görevden aldı

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump, Rıza Sarraf’ı tutuklatan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’yı görevden aldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump yönetiminden Adalet Bakanı Jeff Sessions, Barack Obama döneminde atanan 46 savcının istifasını istemişti.

İstifası istenen savcılar arasında “ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları delmek, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları” ile New York’ta 75 yıl hapis istemiyle tutuklu olarak yargılanan Rıza Sarraf’ın davasının savcısı Preet Bharara da bulunuyordu.

BBC Türkçe’nin haberine göre istifa etmediğini söyleyen Savcı Bharara, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alındı.

Preet Bharara Twitter hesabından yaptığı açıklamada, kovulduğunu duyurdu.

Bharara, “İstifa etmedim. Dakikalar önce kovuldum. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı sonsuza dek profesyonel yaşamımın en büyük onuru olacak” diye yazdı.

Bozdağ: Bharara, Gülen’in operasyon ortağı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Düzce’de gazetecilere yaptığı açıklamada ABD’nin Rıza Sarraf’ı tutuklayan Savcı Preet Bharara’nın görevden uzaklaştırmasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Bozdağ, şunları söyledi:

Savcı Bharara görevden alındı. Görevden alındığı zaman bırakmamasının bir kıymeti yok. Bharara Türkiye’ye karşı FETÖ lideri Gülen ve teröristleri ile beraber Rıza Sarraf üzerinden yürütülen bir operasyonun ortağıdır. Çok net. Orada yürüyen bu soruşturma FETÖ üyelerinin oraya götürdüğü uydurma sahte bilgiler ve onun üzerinde Türkiye’ye dönük, 17-25 Aralıkta başaramadıklarını Bharara ve hakim vasıtasıyla tahakkuk ettirmeye çalışan birisi. Biz Bharara’yı tanıyoruz. Neler yaptığını görüyoruz, hukuku nasıl ihlal ettiğini görüyoruz. Görevden alınması tamamen ABD hükümetinin takdiridir. Türkiye’ye karşı hukuku kılıç olarak kullanan birisi. Terör örgütünün Türkiye’de başaramadığı operasyonu ABD’de tamamlamak isteyen birisi.

Savcı Preet Bharara hakkında

48 yaşındaki Hindistan asıllı Preet Bharara, 2009’da New York Savcısı olduktan sonra 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York’a getirtmiş ve hakim karşısına çıkartmıştı.

Bharara, yüksek profilli kişileri soruşturmasıyla ve açtığı yolsuzluk dosyalarıyla biliniyor.

İran’a yönelik uygulanan yaptırımları ihlal etmekle suçlanan Rıza Sarraf aleyhindeki iddianameyi hazırlayan Bharara, ABD’de adını diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100’e yakın bankacıyı soruşturarak duyurmuş bir isim.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AB: Türkiye'ye bazı mali yardımlar durduruldu
Sonraki Haber
Neden Sosyalizm? - Albert Einstein