Ana SayfaDünyaVenedik Komisyonu uyardı: Anayasa değişikliği otoriter rejime dönüşme tehlikesi taşıyor

Venedik Komisyonu uyardı: Anayasa değişikliği otoriter rejime dönüşme tehlikesi taşıyor

HABER MERKEZİ –  Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen Venedik Komisyonu’nun ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliğine dair görüş raporunda değişikliğinin yöntem ve içerik bakımından Avrupa standartlarında hazırlanmadığı belirtildi ve “otoriter ve kişisel bir rejime dönüşme tehlikesi taşıdığı” yorumunda bulunuldu.

Avrupa Konseyi, anayasa reformlarını incelemekle görevli Venedik Komisyonu’nun referanduma sunulan ve 16 Nisan’da oylanacak ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişikliğine dair görüş raporunu kabul etti.

Venedik Komisyonu’nun raporunda anayasa değişikliğinin yöntem ve içerik bakımından Avrupa standartlarında hazırlanmadığı belirtildi.

Raporda, değişikliğin referandumda kabul edilmesi durumunda “otoriter ve kişisel bir rejime dönüşme tehlikesi taşıdığı” belirtildi.

Komisyon değişikliği “Türkiye’nin demokratik anayasal geleneğinden geriye doğru atılmış tehlikeli bir adım” olarak nitelendirirken, OHAL koşullarında referandum için demokratik bir ortamın bulunmadığı görüşünü paylaştı.

DW Türkçe’nin haberine göre komisyon,  Avrupa standartlarında anayasal referandum için “OHAL sona erene kadar referandumun ertelenmesi ya da özgürlükler üzerindeki sınırlamaların kaldırılması” önerisinde bulunuldu.

Raporda anayasa değişkliğinin  “Türkiye’nin parlamenter sisteme dayalı anayasal geleneğinden kopuş” anlamına geleceği belirtildi ve bu sistemin, “demokratik başkanlık sisteminin özelliği olan kuvvetler ayrılığı mantığı ile bağdaşmadığı” ve “parlamentoyu pratikte marjinalleştirdiği” kaydedildi.

Raporda değişikliğin kabul edilmesi durumunda başkanın “bakan, başkan yardımcıları ve üst düzey bürokratları denetime tabi olmadan atama yetkisi”, “atanacak başkan yardımcılarının Başkan’ın yokluğunda başkan yetkilerini kullanacak olmaları”, “başkan ve atadığı kişilerin ancak cezai sorumluluk doğduğunda hesap vermeleri”,  “başkanın kendi partisinin üyesi olması ve böylelikle yasama organını kontrol etmesi”, “parlamentoyu fesih hakkına sahip olması”, “OHAL ilan etme ve istediği gibi kanun hükmünde kararname çıkarma yetkilerine sahip olması” gibi alacağı yetkilerin Avrupa hukuk normlarına aykırı olduğu kaydedildi.

  Avrupa Konseyi: Türkiye otokrasi yolunda ilerliyor, referandum OHAL kalkıncaya kadar ertelenmeli

 

 

Previous post
Demirtaş’tan mahkemeye dokunulmazlık hatırlatması
Next post
Suriye’den BM’ye başvuru: Türkiye askerini çeksin