Ana SayfaGüncelYüksekdağ ‘Bana ceza verilsin diye talimat verildi’ dedi, SEGBİS kapatıldı

Yüksekdağ ‘Bana ceza verilsin diye talimat verildi’ dedi, SEGBİS kapatıldı

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mersin’de yargılandığı davada 9 yıla varan hapis cezası ile cezalandırılması istendi. Duruşmaya SEGBİS ile katılan Yüksekdağ, söz alarak “Bu davalarda bana ceza verilmesi için talimat verildiğini biliyorum” demesi üzerine mahkeme başkanı SEGBİS’i kapattı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 2016 yılında partisinin Mersin İl Örgütü Olağan Kongresi ve 2016’da kentte katıldığı Newroz etkinliğinde yaptığı konuşmadan dolayı hakkında, “Örgüt Propagandası Yapmak” ve “Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini Alenen Aşağılama” suçlaması ile 9 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın üçüncü duruşması görüldü.

Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Yüksekdağ, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Yüksekdağ’ın avukatları duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Sibel Yiğitalp ile Yüksekdağ’ın babası Mevlüt Yüksekdağ takip etti.

Kimlik tespitinin ardından savunmasına geçilen Yüksekdağ, talep ettikleri konuşma çözümlerinin eksik olan kısımlarının kendisine iletilmesini istedi. Savunma yapmayacağını belirten Yüksekdağ’ın, avukatları ise süre talebinde bulundu. Mahkeme ardından savcılık mütalaasına geçildi.

İddia makamı mütalaasında Yüksekdağ’a “Örgüt Propagandası Yapmak” ve “Türk Milletini Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini Alenen Aşağılama” suçlaması ile üst sınırdan 9 yıla varan hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Yüksekdağ: Bana ceza verilmesi için talimat verildiğini biliyorum

Savcılık mütalaasına karşı söz hakkı isteyen Yüksekdağ, şunları söyledi:

Burada herhangi bir duruşma görülmüyor. Burada herhangi bir dava görülmüyor. Bana istediğiniz cezayı verin. Ne ceza verirseniz verin. Bu davalarda bana ceza verilmesi için talimat verildiğini biliyorum. Bana istediğiniz cezayı verebilirsiniz. Siyasi kimliğim nedeniyle yaptığım konuşmalardan dolayı yargılanıyorum. Savunma hakkımı kullanamıyorum. Sayın savcının mütalaasını kabul etmiyorum. Hiçbir mahkemenin bize baskı yapma hakkı yoktur. Türkiye’nin 3’üncü büyük partisinin Eş Genel Başkanıyım. Burada söylenecek bir söz varsa o da bu mahkemelerin talimatla hareket ettiğidir.

Mahkeme başkanı SEGBİS’i kapattı

Yüksekdağ’ın savunmasını yarıda kesen mahkeme başkanı kimseden talimat almadığını söyleyerek, eksiklerin giderilmesine karar verip mahkemeyi 20 Nisan tarihine erteledi.

Ardından salonu boşaltan mahkeme Başkanı, Yüksekdağ’ın konuşmak istemesine karşı SEGBİS’i kapattı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'İnsan haklarına sahip insan olmayan ilk varlık': Ganj Nehri de 'canlı' kabul edildi
Sonraki Haber
Ekranda 'Hayır' yok: AKP 301,5 saat canlı yayındaydı, HDP'ye hiç yer verilmedi