Ana SayfaGüncelCumhuriyet gazetesi iddianamesi kabul edildi: İlk duruşma 24 Temmuz’da

Cumhuriyet gazetesi iddianamesi kabul edildi: İlk duruşma 24 Temmuz’da

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Gazetesi’nin tutuklu yazar ve yöneticileri hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme duruşma tarihi olarak ise 24-25-26-27 Temmuz tarihlerini belirledi.

Cumhuriyet Gazetesi’ne dönük gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve tutuklanan gazetenin yazar ve yöneticileri hakkında Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci ve Cumhuriyet Savcısı Yasemin Baba tarafından hazırlanan iddianame İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

“ByLock kullanıcılarıyla irtibatlı olmak” ve “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “örgüt üyeliği” gibi iddialarla suçlanan gazetecilerin davasının ilk duruşma tarihi ise 24-25-26-27 Temmuz olarak belirlendi.

Kimler var?

İddianamede Cumhuriyet Vakfı İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Utku, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Güray Öz, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Önder Çelik, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Günay, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Musa Kart, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Karasinir, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Kemal Güngör, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Aydın Engin, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Çetinkaya, Cumhuriyet Gazetesi Muhasebe Müdürü Günseli Özaltay, Cumhuriyet Gazetesi Muhabiri Ahmet Şık, Cumhuriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi Bülent Yener ile birlikte gazeteci İlhan Tanır ve Twitter paylaşımları nedeniyle tutuklanan Ahmet Kemal Aydoğdu olmak üzere 19 kişinin ismi geçiyor.

Tutuklu gazeteciler

Gazetenin yazar ve yöneticilerinden Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Güray Öz, Hakan Kara, Turhan Günay, Musa Kart, Önder Çelik, Bülent Utku, M. Kemal Güngör 5 önce tutuklanmıştı.

Gazeteci Ahmet Şık ise 3,5 aydır cezaevinde bulunuyor.
Önceki Haber
Dersim’de hakim ve polisleri taşıyan helikopter düştü: 12 kişi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
YSK kararının gerekçesini açıkladı, HDP'li ve CHP’li YSK temsilcileri kararı nasıl yorumluyor?