Ana SayfaGüncelDBP: 83 belediyeye kayyum atandı, 89 eşbaşkan tutuklu, toplumsal mühendislik yapılıyor

DBP: 83 belediyeye kayyum atandı, 89 eşbaşkan tutuklu, toplumsal mühendislik yapılıyor

HABER MERKEZİ – DBP Yerel Yönetimler Komisyonu, seçimle kazandıkları 103 belediyeden 83’üne kayyum atandığını, 89 eşbaşkanın tutuklu bulunduğunu duyurdu. Açıklamada kayyumların, ‘hükümetin siyasi ajandasını uygulamakla birlikte toplumsal mühendislik politikalarına giriştikleri’ ifade edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Komisyonu, 11 Eylül 2016 tarihinden bu yana OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile DBP’li belediyelere kayyum atamaları ve kayyumların uygulamalarına ilişkin hazırladığı raporu açıkladı.

Hazırlanan raporu DBP Yerel Yönetimlerinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Emine Özmen kamuoyu ile paylaştı.

Özmen, 2015 yılında başlayan çatışmalı süreç ile birlikte DBP’li belediye eşbaşkanlarının tutuklanmaya başlandığını söyledi, şu bilgileri aktardı:

11 Eylül 2016 itibariyle, darbe girişimi ile hiçbir alakaları olmayan DBP belediyelerine kayyumlar atanmaya başlandı.

27 Mart 2017 tarihi itibariyle, DBP’li 103 belediyenin 83’üne kayyum atanmış durumda ve 89 belediye eş başkanı cezaevinde tutuklu. Bu rapor, hükümet tarafından yapılan kayyum atamalarıyla belediyelere adeta el koyan vali ve kaymakamların gerçekleştirdikleri icraatları ele almaktadır.

Rapordaki veriler, kayyum atamalarının sadece hükümetin siyasi ajandasını uygulamakla kalmadıklarını, aynı zamanda toplumsal mühendislik politikalarına girişerek Kürt illerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, kültürel çoğulculuk, asimilasyon sürecinin durdurulması gibi alanlarında 1999 yılından bu yana sağlanan ilerlemeleri tersine çevirmeye çalıştıklarını ortaya koymaktadır.

37 kadın merkezi kapatıldı

Kayyum atamaları ile birlikte toplumsal cinsiyet eşitliği için kurulan her mekanizma ortadan kaldırıldı. DBP’li belediyelere bağlı ya da belediyeler ile birlikte projeler yapan 37 kadın merkezi kapatıldı.

‘Ezidiler AFAD kamplarına yerleştirildi’

Özmen ayrıca IŞİD’den kurtulup kaçarak bölge kentlerine göç etmek zorunda kalan ve kurulan kamplarda kalan Ezidilerin, istekleri dışında Midyat’taki AFAD kamplarına yerleştirildiğini dile getirdi.

DBP’li belediyelerin “Çok Dilli ve Çok Kültürlü Belediyecilik” ilkesini benimsediğinin altını çizen Özmen, DBP’li belediyelerin 1999 yılından bu yana yürüttüğü kültürel çalışmalarının kayyumlar tarafından ortadan kaldırıldığını ifade etti.

‘Hafızasızlaştırma çalışması yapılıyor’

Kürt illerinde gerçekleşen insan hakları ihlallerine karşı DBP’li belediyeler tarafından gerçekleştirilen hafızalaştırma çalışmalarının atanan kayyumlar tarafından büyük ölçüde yok edildiği de ifade eden Özmen, Diyarbakır 5. Nolu Askeri Cezaevi için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan müzenin kapatıldığı, Diyarbakır’da bulunan Roboski Anıtı ve Cizre’de Orhan Doğan Anıtı’nın yıkıldığını söyledi.

Kayyum atanan DBP’li belediyelere ait kaynaklar ve tesislerin AKP’nin siyasi çıkarları doğrultusunda kullanıldığına da dikkat çeken Özmen, şunları söyledi:

Kayyum atanan belediyelerde gerçekleştirilen kültürel ve sosyal etkinliklere bakıldığında, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kültürel çoğulculuk ilkesinde şekillenmiş hizmet ve etkinliklerin durdurulması sonrası, İslamiyet ve devlete bağlılık ekseninde şekillenen bir politika izlendiği görülmektedir.

2 bin 22 çalışan ihraç edildi, 585 kişi açığa alındı

Kayyum atamaları sonrası çalışanların KHK’ler ile işten çıkarıldığını da dile getiren Özmen, Tüm Bel Sen verilerine dayandırarak, DBP’li belediyelere bağlı 2022 çalışanın ihraç edildiğini veya kovulduğunu, 585 personelin ise açığa alındığı aktardı.

‘Eşbaşkanlarımız serbest bırakılmalı’

Ayrıntılı olarak 11 sayfalık raporu okuyan Özmen, sonuç bölümünde ise şunları kaydetti:

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerin düzenli gelişme gösterdiği 1999-2015 yıllarında Kürt illerinde yerel demokrasinin seviyesi zaman zaman düşse de toplamda önemli ilerlemeler kaydedildi. Kayyum atamaları ise 1999 yılından bu yana inşa edilen tüm yerel demokrasi mekanizmalarını ortadan kaldırdı. Rapordaki verilerin gösterdiği üzere, hükümetin seçilmiş belediye başkanlarını görevden alması ve kayyumlarla belediye yönetimlerine el koyması, yerel halkın değil hükümetin siyasi çıkarlarını koruma amacıyla alınmış kararlardır. Kayyumların yerel yönetimleri devraldıktan sonra yaptıkları faaliyetlere bakıldığında, Kürt illerindeki siyasal ve toplumsal yapıyı hükümetin ideolojisi doğrultusunda dönüştürmeye çalıştıkları, sahip oldukları kaynakları da bu çerçevede kullandıkları görülmektedir. Bu açmazdan kurtulabilmek için şu anda cezaevinde bulunan seçilmiş belediye başkanlarının serbest bırakılması, belediye meclislerinin yeniden faal hale getirilmesi ve kayyum uygulamasına tamamen son verilmesi gerekmektedir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
YSK açıkladı: 'Tercih' mührü nereye basılacak?
Sonraki Haber
'Irkçıya Asyalı kadından neşeli ve küçümseyen bakış'