Ana SayfaDünyaEconomist: Erdoğan istediği güce ulaştı ancak bunun bir maliyeti olacak

Economist: Erdoğan istediği güce ulaştı ancak bunun bir maliyeti olacak

HABER MERKEZİ – Economist dergisi referanduma dair yayınladığı analizinde sonuçların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beklediği zaferden farklı olduğu ifade edildi. Erdoğan’ın referandum sonuçlarına göre “uzun süredir istediği güce ulaştığı ancak bunun bir maliyeti olacağı” belirtildi.

Britanya’nın saygın dergilerinden Economist, 16 Nisan’da yapılan anayasa değişikliği referandumuna ilişkin bir analiz yayınladı.

Dergi referandum öncesinde kapağına Türkiye’de düzenlenecek halk oylamasını da taşımıştı.

BBC Türkçe‘nin aktardığı Economist’in analizinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın referandum sonuçlarına göre “uzun süredir istediği güce ulaştığı ancak bunun bir maliyeti olacağı” belirtildi. Ayrıca sonuçların Erdoğan’ın beklediği zaferden farklı olduğu belirtildi.

Economist, muhalefetin itirazlarını, bununla birlikte uluslararası gözlemcilerden gelen, seçimlerdeki usulsüzlük iddiaları üzerine “şeffaf bir soruşturma” yapılması yönündeli çağrıları hatırlatan yazısında, birçok şehirde gerçekleşen protestolara da değindi.

‘Bu iddialar Erdoğan’ı yıllarca kovalayacak’

Yazıda, Türkiye’nin 17 Nisan’da ‘hiç olmadığı kadar bölünmüş’ bir halde yeni bir güne uyandığı belirtildi ve şu görüşlere yer verildi:

Oyların yeniden sayılması hemen hemen imkansız. YSK’nin 19 Nisan’da muhalefetin itiraz başvurusunu kabul etti ama bireysel usulsüzlük iddialarını araştıracağını söyledi. Erdoğan ise, yabancı gözlemcilere kaygılarını kendilerine saklamalarını söyledi.

Analizdeki görüşlere göre bu iddialar Erdoğan’ın “yıllarca kovalayacak” ve geride “hiç olmadığı kadar kutuplaşmış” bir ülke bırakacak.

‘Batılı liderler oylamayı olumlu karşılamadı’

Yazıda dile getirilen bir başka görüş ise “Rusya, Sudan, Macaristan gibi ‘model demokrasiler’in izinde giderek Erdoğan’ı tebrik eden Amerika dışında, Batılı ülkelerin liderlerinin oylamayı olumlu karşılamadığı” yönünde:

İngiltere, Almanya ve Avrupa Birliği (AB), tebrik etmek yerine diyalog ve bağımsız soruşturma çağrısı yaptı. Referandum günü de Erdoğan Avrupa’yla köprüleri yeniden kurmaya pek istekli görünmüyordu. Oylamanın yapıldığı gün bir kez daha komadaki AB müzakerelerini daha da baltalayacak olan, idam cezasını geri getirme arzusunu dillendirdi.

OHAL’in uzatılması ve protestoculara gözaltılar

Economist’in analizinde ayrıca, Erdoğan’ın yaptığı ilk açıklamaların referandum sonuçlarını “baskılarını” desteklemek için kullanacağı yönünde sinyaller verdiğine dikkat çekildi.

Referandumun resmi olmayan sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra OHAL’in 19 Temmuz’a kadar uzatılması ve polisin hızla, protestolara katılan 38 kişiyi gözaltına alması da buna örnek gösterildi.

“Seçmenlerin yarısının karşı çıktığı, hile iddialarıyla lekelenmiş ve açık tartışmaların imkansız kılındığı koşullarda yapılmış bir referandum, Türkiye’nin üstüne kaldı” denilen yazı şu ifadelerle sonlandı:

Erdoğan uzun süredir göz koyduğu güçlere şimdi sahip. Ama bu güçler, evde gerilim ve dışarıda yalnızlaşma gibi bir maliyetle geldi.
Önceki Haber
Özgürlükçü Demokrasi ve Sendika.Org’a erişim engeli
Sonraki Haber
Godot geldi! Merhaba!