Ana SayfaGüncelHDP’li Yıldırım: Erdoğan Diyarbakır mitingini iptal etmeyi düşündü, son anda ikna ettiler

HDP’li Yıldırım: Erdoğan Diyarbakır mitingini iptal etmeyi düşündü, son anda ikna ettiler

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da düzenlediği mitinge ilişkin Gazete Karınca’ya değerlendirmelerde bulunan HDP Milletvekili Nadir Yıldırım, Erdoğan’ın konuşma yapmaya son anda ikna edildiğini söyledi ve “Erdoğan, son Diyarbakır ziyareti ile AKP tarihindeki en büyük yıkımı yaşadı, çünkü beklediği ilgiyi göremedi” dedi.


Röportaj: ALTAN SANCAR


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nadir Yıldırım, Başbakan Binali Yıldırım’ın Van mitingi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da düzenlediği mitinge ilişkin Gazete Karınca’ya değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting öncesi kendisini dinlemeye gelenlerin sayısının düşük olması nedeni ile konuşmasını iptal etmeyi dahi düşündüğünü belirten HDP’li Yıldırım, AKP’nin ve Erdoğan’ın Kürt illerinde “büyük bir yıkıma” uğradıklarını söyledi.

‘AKP hükümeti insanlık suçu işliyor’

Başbakan Yıldırım’ın Van’da dile getirdiği “Bir dili inkar etmenin insanlık suçu olduğunu biliyoruz” sözlerini değerlendiren HDP Milletvekili Nadir Yıldırım, “İnkar insanlık suçu ise AKP hükümetindeki tüm başbakanların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekir” dedi.

AKP’nin hükümet olduğu dönemde Kürt dili üzerinde baskı ve yasakların sürdüğüne dikkat çeken Yıldırım, sözlerin şöyle sürdürdü:

Kürtçe başta olmak üzere, Türkiye’deki birçok kültür ve dil ciddi bir asimilasyon kıskacında alınmış durumda. Yıldırım’ın da bahsettiği gibi bu dil ve kültürlere karşı uygulanan asimilasyon politikaları insanlık suçu kapsamına girmektedir. Bunun en yakın örneği, Kürtçe referandum afişlerimiz hakkında verilen toplatma kararları ile Kürtçe propaganda şarkımızın yasaklanmasıdır. Türkçe afişlerimizde yer alan ifadeler ile Kürtçe afişlerimizde yer alan ifadeler aynı olmasına rağmen yalnızca Kürtçe afişlerimiz yasaklandı. Görüyoruz ki buradaki esas hedef Kürt dilidir. Binali Yıldırım’a bu noktada katılıyorum, asimilasyon ve inkar insanlık suçudur ve Yıldırım’ın başında bulunduğu hükümet bu suçu işlemektedir.

‘Erdoğan, Diyarbakır mitinginde yıkıma uğradı’

Diyarbakır caddelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterleri asılmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde, belediye başkanı iken görevden alınmasını ve tutuklanmasını hatırlatmasını ve kayyum politikasını övmesini de değerlendiren Yıldırım, kayyum atanan belediyelerde Kürt diline ve kadın politikalarına yönelik baskıların arttığını belirtti.

Erdoğan’ın Diyarbakır’a miting yapmaktan ziyade ‘işgale gelmiş izlenimi’ oluşturduğunu söyleyen Yıldırım, şunları söyledi:

Erdoğan, son Diyarbakır ziyareti ile AKP tarihindeki en büyük yıkımı yaşadı, çünkü beklediği ilgiyi göremedi. Diyarbakır’da yaşayan insanların neredeyse yüzde doksanı Erdoğan’ın Diyarbakır’a gelişini, miting düzenlemesini hazmedemedi.

Erdoğan, kayyumlar ile Diyarbakır’da birçok şeyin değiştiğini belirtti. Evet, kayyumlar ile Diyarbakır’da belediyelerin Kürt diline yönelik faaliyetleri ile kadın politikalarına yönelik çalışmaları ve kurumları yasaklandı veya kapatıldı. Belirtmek gerekiyor ki Erdoğan, Diyarbakır’a miting yapmaya değil de işgale gelmiş gibi bir izlenim oluşturdu. Kayyumlar eli ile tüm cadde ve sokaklarda Erdoğan’ın posterleri asıldı ki bu Goebbels’in propagandayı simgeler üzerinden yaparak beyinleri işgal etme tekniğine benzemektedir. Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti ile hem askeri hem de simgesel bir işgali tasvir ediyordu. Ancak belirtmek gerekli ki tüm bu propagandaya, taşımalı kitleye rağmen Erdoğan Diyarbakır’da büyük bir hüsran yaşadı.

‘Erdoğan mitingi iptal etmeyi düşündü’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır mitinginde konuşma yapmaya son anda ikna edildiğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aldığımız bilgilere göre, Erdoğan’ın kitlenin sayısını ‘rezalet’ olarak değerlendirdi ve mitingi iptal etmeyi düşündüğü yönündeydi. Ancak, Erdoğan’ın heyetinde bulunanların kendisini mitingin iptal edilmesinin daha büyük bir olumsuzluk olacağına ikna etmesi ile konuşma yapmaya karar verdiğini öğrendik. Yaşananlar ve kitlenin durumu ortaya koymuştur ki Erdoğan Diyarbakır’da büyük bir yıkım yaşadı ve umduğunu bulamadı.

‘Referandum AKP saltanatının çöküşü olacak’

16 Nisan referandumunda sonuçları merak konusu olan Kürt illerinden yüksek oranda ‘Hayır’ oyu çıkacağına dikkat çeken Yıldırım, son olarak şunları söyledi:

Diyarbakır, Cizre, Van, Hakkari olmak üzere tüm Kürt illeri Newroz kutlamaları ile AKP’ye referandum tercihini ortaya koydu. Halkımıza müjdemizdir, referandum sonuçları Türkiye’de AKP ve Erdoğan saltanatının çöküşü olacaktır.


  Erdoğan kayyum atanan Diyarbakır'daydı: 'Belediye başkanlığı zorla elinde alınmış biriyim'

 

Previous post
HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir serbest bırakıldı
Next post
Hedef farkındalık yaratmak: Feminist mesajı pedlerle veriyor