Ana SayfaGüncelKamuya açık alanlarda internete SMS’le takip: Kimlik bilgileri kayıt altına alınacak

Kamuya açık alanlarda internete SMS’le takip: Kimlik bilgileri kayıt altına alınacak

HABER MERKEZİ – BTK tarafından alınan kararla artık kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayanlar, kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlayacak sistemleri kuracak. Böylelikle kişilerin kimlik bilgileri ve erişim kayıtları, elektronik ortamda kaydedilmiş olacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, ücretsiz internet hizmeti veren kişi ve kurumlar filtre sistemi kuracak. Bu sistem erişim kayıtlarını elektronik ortamda kaydedecek ve iki yıl süre ile saklayacak.

Gazete Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre “suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici” olarak getirilen sisteme göre kamuya açık alanlarda internet erişimi sağlayanlar, kısa mesaj servisi (SMS) ve benzeri yöntemlerle kullanıcıları tanımlayacak sistemleri kuracak.

Bu sistemle örneğin bir kafede internete girmek istenildiğinde sistem sizden cep telefonu numaranızı isteyecek. Sisteme telefon numarası girildiğinde SMS ile gelen şifreyle internete giriş yapılabilecek. Böylece, telefon numarası üzerinden kimlik tespiti yapılacak.

Aynı zamanda internet kafelere, para cezası verilmeden önce yazılı uyarı yapılacak ve ihlalin devamı halinde üç güne kadar kapatma cezası uygulanacak. İhlal sürerse para cezası verilecek. İnternet kafelere verilecek para cezasının alt sınırı, 3 bin TL’den bin TL’ye düşürüldü. Üst sınır yine 15 bin TL olarak korundu.
Önceki Haber
Omurga
Sonraki Haber
Çeçenistan'da eşcinsellere 'gözaltı ve işkence' iddiası