Ana SayfaÇalışma YaşamıTürkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı: Her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı çalıştırılıyor

Türkiye’de çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı: Her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı çalıştırılıyor

HABER MERKEZİ – “Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” adlı rapora göre ülkede çalışan çocuk sayısı 2 milyona yaklaştı. Çocukların yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştırıldığı kaydedilen raporda, 2016 yılında 56 çocuk iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirdi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası, “Türkiye’de Çocuk İşçi Olmak” raporunu açıkladı.

Raporda, çalışma yaşamında 2 milyona yakın çocuğun olduğu belirtildi.

15 yaş altı ve tarımsal alanlarda mevsimlik olarak çalışan çocuklara ilişkin veriler ise

Raporda çocuk işçilerin sayısına ilişkin güncel verilerde sadece 15-17 yaş grubunda olan çocuk işçiler mevcut olduğu ve 15 yaş altı tarımsal alanlarda mevsimlik olarak çalışan çocuklara ilişkin veriler bulunmadığı belirtiliyor.

2015 yılında 17 yaşına kadar çalıştırılan “çırak” sayısının ise 401 bin 464 olarak açıklandığı kaydedilen raporda, Aralık 2016 verilerine göre, çırak işçi sayısı 1 milyon 170 bin olduğu kaydedildi.

Raporda çocuk işgücü kır ve kent ayrımında farklı biçimlerde istihdam edilse de çocukların kentlerde de kırlarda da kayıt dışı çalıştırıldığı ve 2016 TÜİK verilerine göre, çocuk işçilerin yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştırıldığı belirtildi.

Raporda her 10 çocuktan 8’inin kayıt dışı olduğu kaydedildi.

 
Önceki Haber
'Kadere bak': Time dergisi Erdoğan'ı 'en etkili 100'e seçti, onu Can Dündar'a yazdırdı
Sonraki Haber
Sevag Balıkçı davası: Aileye sadece 40 bin TL tazminat