Ana SayfaGüncelAslı Erdoğan: Türkiye toplama kampına dönüştü

Aslı Erdoğan: Türkiye toplama kampına dönüştü

HABER MERKEZİ – Yazar Aslı Erdoğan’a göre bugünkü Türkiye ile Nazi iktidarının başlangıcındaki Almanya arasında paralellikler var. Erdoğan, “İnsanların artık ne zaman ve neden alıkonulacağı belli değil” diyor.

Yazar Aslı Erdoğan, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından verilen Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri töreninde, Alman haber ajansı dpa’ya Türkiye’deki gelişmelere yönelik açıklamalarda bulundu.

DW Türkçe’deki habere göre “Türkiye ne yönde ilerliyor?” sorusunu yanıtlayan Erdoğan, bugünkü Türkiye ile Nazi iktidarının başlangıcındaki Almanya arasında paralellikler gördüğünü ifade etti.

Birçok benzerlik var, tabii farklılıklar da. Bunu itiraf etmeliyim zira karşılaştırmalar her daim tehlikelidir. Ancak gerçekten tüm hızımızla totaliter bir tek adam rejimine doğru dümen kırıyoruz.

Açıklamasında hukukun işlememesi durumunda tehlikenin özellikle artacağını belirten Aslı Erdoğan, Türkiye’nin hali hazırda bir “toplama kampına” dönüştüğünü söyledi.

İnsanlar ne zaman ve neden alıkoyulacaklarını, ne zaman çıkabileceklerini ya da çıkıp çıkamayacaklarını bilmiyor. Muhtemelen yakında yarım cümleler, yarım tırnak işaretleri, yarım virgüller yüzünden tutuklanacağız. İnanın bana daha kötü bir zaman yaşamadım.

Ödüllü yazar Erdoğan söz konusu şartlar altında bir sanatçının sanatsal faaliyetlerini de yapamadığını belirterek, şöyle devam etti:

Pek tabii ki bir sanatçı, başına bir tabanca dayanmışken, arya söyleyemez. Kim böylesi bir ortamda edebiyat ya da sanatla uğraşabilir ki? Tabii ki bu, yaşamaya devam etmemiz için tek dayanağımız. Umuda yönelik o kadar çok konuşuluyor ki, sadece bu bile aslında ne kadar umutsuz olunduğunu gösteriyor.

Previous post
Yüksel'de eylemde olan CHP'li vekillerden Yılmaz: Sokakları sahipsiz bırakmayacağız
Next post
Kemal Gün açlık grevini sonlandırdı: 90 günlük direnişten sonra oğlumun kemiklerine ulaştım, mutluyum