Ana SayfaBilim ve TeknolojiFransa’daki bilim insanları TÜBİTAK’la ilişkiyi dondurdu

Fransa’daki bilim insanları TÜBİTAK’la ilişkiyi dondurdu

HABER MERKEZİ – Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi, Türkiye’de ‘bilim insanlarının siyasi tasfiyeye’ maruz kaldığına dikkat çekerek TÜBİTAK ile ilişkileri durdurma kararı aldı.

Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) 24-25 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen bilimsel konseyinde Pınar Selek’in yargı süreci ve Türkiye’deki akademisyen tasfiyeleri tartışıldı.

Birgün Gazetesi’nden Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre merkez, Pınar Selek’in defalarca bozulan mahkeme kararlarına rağmen yargı tarafından taciz boyutuna varan yargılamalarla karşı karşıya kaldığını belirtti.

CNRS, Selek ile dayanışma çağrısı yaparak Fransa hükümetinin bu konuda Türkiye hükümetini uyarması yönünde karar aldı.

Açıklamada, “Pınar Selek’in maruz kaldığı baskı meslektaşlarının maruz kaldığı baskının sembolüdür” ifadesi kullanıldı.

TÜBİTAK ile ilişkiler gözden geçirilecek

TÜBİTAK’ın (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu) akademisyenlere yönelik tasfiyesinin de ele alındığı konseyde, TÜBİTAK’ın özellikle 24 Mart 2017 tarihinde tüm bilimsel dergilere gönderdiği genelge ile Türkiye’deki bilim insanlarına yönelik bir ‘siyasi temizliğe’ giriştiği belirtildi.

Bilimsel konseyin, TÜBİTAK’ın bu uygulamalarını göz önüne alarak işbirliği anlaşmalarını gözden geçirmesi talebi oy birliği ile kabul edildi.

 

Previous post
1 Mayıs canlı yayınında CNN Türk'e küçük bir hatırlatma: 'Gerçekler saklanamaz'
Next post
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden AKP'ye üye oluyor