Ana SayfaGüncelHDP’li Beştaş’tan Habertürk’e: Bu gazetecilik değil, cinayeti meşrulaştırmaktır

HDP’li Beştaş’tan Habertürk’e: Bu gazetecilik değil, cinayeti meşrulaştırmaktır

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, Şırnak’ın Silopi ilçesinde polislerin kullandığı zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu iki çocuğu ezerek öldürmesini “Panzer uykuda yakaladı” başlığıyla haberleştiren Habertürk’e tepki gösterdi.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Nisan’da devriye gezen polislerin kullandığı Akrep tipi zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu 7 yaşındaki Muhammet ile kardeşi 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım yaşamını yitirdi.

Habertürk Gazetesi ise bugünkü nüshasının ilk sayfasında tepki çeken bir başlık kullanarak olayı haberleştirdi.

İki çocuğun öldürülmesini “Panzer uykuda yakaladı” başlığıyla haberleştiren Habertürk’e tepkilerden biri de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’tan geldi.

Beştaş, Habertürk’e tepkisini Twitter hesabından şöyle dile getirdi:

Bu habercilik, gazetecilik değil. Cinayeti meşrulaştırmak, ortak olmaktır…

Ne olmuştu?

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Nisan tarihinde devriye gezen polislerin kullandığı akrep tipi zırhlı araç bir evin duvarını yıkarak içeri girmişti.

Polisler, 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım’ın ölümüne neden olmuştu.

  Görgü tanığı amca anlattı: Savcı gelmedi, polisler zırhlı aracı hemen kaldırdı, delil falan bırakmadılar

2 yeğenini kaybeden amca Suat Yıldırım, tanık olduğu olayı şöyle anlatmıştı:

Emniyette bir polisin bu olaya karıştığını fakat açıklayamayacaklarını söylemişler kardeşime. Savcı gelmedi olay yerine. Polisler gelir gelmez kobra aracı çekip götürdüler. Delil falan bırakmadılar. Kader diyorlar. Ama biz bunun peşini bırakmayacağız.

Çocukların öldürülmesinin ardından panzerin şoförünün alkollü olup olmadığı tartışması dönerken, Valilik bununla ilgili bir açıklama yapmıştı.

Valilik açıklamasında olayın kendilerini ‘son derece üzdüğü ve derinden sarstığı’ savunulurken, şunlar ifade edilmişti:

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada şoför polis memurunun alkollü olduğu iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup; şoför polis memurunun nefes kontrolü ve kan tahlilinde alkol bulunmadığı tespit edilmiştir. Konu adli ve idari olarak her yönüyle incelenmektedir.
Önceki Haber
Açlık grevindeki Nuriye Gülmen'den çağrı: 60. günde yanımızda olun
Sonraki Haber
S&P Türkiye'nin kredi notunu teyit etti: 'Yatırım yapılamaz'