Ana SayfaÇalışma YaşamıKurtulmuş’tan kıdem tazminatı ve emeklilik yaşı açıklaması

Kurtulmuş’tan kıdem tazminatı ve emeklilik yaşı açıklaması

HABER MERKEZİ – Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, kıdem tazminatının fona devredilmesine ilişkin “olgunlaşma aşamasında” olduğunu söyledi. Kurtulmuş, emeklilik yaşının yükseltileceği iddialarına da değindi.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gündemdeki kıdem tazminatı ve emeklilik yaşına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda kıdem tazminatının fona devredilmesinin detaylı bir şekilde gündeme geldiğini söyleyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

Politika hedefleri olarak, işçiyi hak kaybına uğratmayacak, işverene ilave yükler getirmeyecek, tahsilat sorunu olmayacak, sürdürülebilir bir yapının ortaya konulduğu bu reform, detaylarıyla Bakanlar Kurulu üyeleriyle paylaşıldı. Bu reformun uygulanabilmesi için ilave bir yapıya ihtiyaç olmadığı, mevcut yapıyla bu reformun yapılabileceği ortaya konuldu.

İleriki günlerde kıdem tazminatı reformu gündeme gelecektir. Şu anda olgunlaşma aşamasındadır.

Emeklilik yaşının yükseltileceği iddialarına da değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:

Emeklilik yaşının yukarı çekilmesine yönelik bir çalışma yok. OECD ülkelerinde emeklilik yaşı 72, bizde 52. Bu sürenin ileriye gitmesi kaçınılmazdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2036 yılına gelindiğinde, Türkiye’de kadınlarda emekliliğin 58, erkeklerde ise 60 yaşına çekilmesini sağlayacak bir planlama yapıyor. Bu çerçevede, mevcut yasal yapı devam edecek. Şu anda çok güçlü bir şekilde emeklilik yaşının ileriye çekilmesiyle ilgili bir çalışma söz konusu değil.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, dün katıldığı bir televizyon programında kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemeyi Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını duyurmuştu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ise kıdem tazminatının Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) devredilmesine karşı olduklarını açıklamıştı.

BES’e devredilmesi planlanan kıdem tazminatının emeklilik yaşına gelen işçiye yarı yarıya daha az bir ödeme anlamına geldiğini ifade eden Beko, düzenlemenin işçilerin geleceğe dönük emeklilik ve ev sahibi olma hayallerini yıkmak anlamına geldiğini söylemişti.
Önceki Haber
Sur’da Yıkıma Hayır Platformu kuruldu: İftarda Surlularla bir araya gelme çağrısı
Sonraki Haber
Batman'da gözaltına alınan Fransız gazeteci Depardon açlık grevini sonlandırdı