Ana SayfaGüncelRoboski için oynamıştı: Tiyatrocuya verilen 16 aylık hapis cezası onandı

Roboski için oynamıştı: Tiyatrocuya verilen 16 aylık hapis cezası onandı

HABER MERKEZİ – Roboski Katliamı anmasında tiyatro oyunu oynayan Abdulhakim Bağış’a verilen 16 aylık hapis cezası Yargıtay tarafından onandı. “Sanatta işlenecek suç yoktur” diyen Bağış, cezaevine gönderildi.

Roboski Katliamı’nın birinci yıldönümünde İzmir’de düzenlenen anma etkinliğinde sahneye çıkan ve polis müdahalesinde gözaltına alınan Yenikapı Tiyatrosu oyuncularından Abdulhakim Bağış’a 16 ay hapis cezası verilmişti.

2013 yılında “2911 Sayılı Toplantı ve Yürüyüş Kanununa muhalefet etmek” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla verilen ceza, Yargıtay tarafından onandı.

Hapis cezasının onanmasının ardından tiyatrocu Abdulhakim Bağış arkadaşları tarafından cezaevine uğurlandı.

Cezaevine uğurlanmadan önce açıklama yapan Bağış, 34 insanın hayatını kaybettiği bir katliam için düzenlenen anmada Yenikapı Tiyatrosu olarak oyunlarını sergilemek için yer aldıklarının belirterek, şöyle konuştu:

Tiyatro sanatçısı, oynadığı bir oyundan dolayı yargılanamaz. Sanatta işlenecek suç yoktur. Hayat sanatta, sanat sokakta tiyatro yapmaya devam edeceğim. Bu baskılar beni vazgeçiremeyecek.

Roboski Katliamı

28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanında yaşamını yitirmişti.

 

Previous post
Meme kanserine yakalanan Ebru'nun güçlenme hikayesi: 'Yüzleşme'
Next post
'Ayşenur Zarakolu Düşünce Özgürlüğü Ödülleri'nin sahipleri belli oldu