Ana SayfaGüncel‘Trump, Erdoğan ile görüşmeyebilir’

‘Trump, Erdoğan ile görüşmeyebilir’

HABER MERKEZİ – Mayıs ayı ortasında gerçekleşmesi öngörülen Erdoğan-Trump görüşmesinin ‘tehlikede olduğu’ iddia edildi. İddianın sahibi gazeteci Can Ataklı’a göre bu görüşme hiç gerçekleşmeyebilir.

Bölgede ve Türkiye’de yaşanan gelişmelerin ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşmeye çevrilmiş durumda.

Görüşme öncesi Türkiye’nin Şengal ve Rojava’ya yönelik hava saldırıları ile Kürt güçlerinin Rakka operasyonuna katılımını zorlaştırmayı ve ‘Rakka pazarlığını’ yeniden açmayı amaçladığı iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuları Trump ile yapacağı görüşmede gündeme getireceğini söylemiş, Rakka operasyonuna dahil olmak istediklerini ifade ederek “Eğer ABD destek vermezse kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” demişti.

  ABD'ye 'sitem' eden Erdoğan'dan Şengal mesajı: 'Bir gece ansızın gelebiliriz'

Erdoğan görüşme için 16-17 Mayıs tarihini işaret ederken, Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın da görüşmenin Mayıs ortasında yapılacağını açıklamıştı.

ABD’den ise görüşmeye ilişkin şimdiye herhangi bir açıklama yapılmadı.

“Erdoğan Trump görüşmesi tehlikede”

Sözcü gazetesi yazarı Can Ataklı ise konuya dair çarpıcı bir iddiayı köşesine taşıdı.

Ataklı, “Erdoğan Trump görüşmesi tehlikede” başlıklı yazısında ABD’li kimi kaynaklara dayandırdığı kulis bilgilerinde Erdoğan’ın Trump ile yapacağı görüşmenin zora girdiğini ve bu görüşmenin gerçekleşmeyebileceğini yazdı.

Sözcü yazarı, göreve geldikten sonra Erdoğan ile ikili bir görüşme yapmayan Trump’ın 100’üncü gününü kutladığı bir dönemde, dengelerin ABD derin devleti lehine değişmeye başladığı ve ABD derin devletinin de Erdoğan ile görüşmeye sıcak bakmadığını savundu.

Gazeteci Ataklı ayrıca Erdoğan’ın gerçekleşmesi halinde Trump ile görüşmesinde gündeme getirmeyi düşündüğü konuların başında gelen Rıza Zarrab yargılanmasına ilişkin de yarın önemli bir gelişme yaşanabileceğini savundu:

Gazeteci dostum (ABD’li) ‘tam teyit edemedim ama Salı günü (yarın) yapılacak olan Rıza Zarrap duruşmasında çok ilginç bir gelişme olabilirmiş, Mahkemede Zarrap’ın işlediği suçlarda Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin de dahli olduğu konusunda bazı belgeler açıklanacakmış’ dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Gerektiğinde kullanırsınız': Bakan yeni evlenen kadınlara sopa dağıttı
Sonraki Haber
1 MAYIS | Taksim'e çıkmak isteyenlere gözaltı