Ana SayfaDünyaBritanya’da hava kirliliğiyle mücadele: 2040’dan itibaren dizel ve benzinli yeni araçlar yasaklanacak

Britanya’da hava kirliliğiyle mücadele: 2040’dan itibaren dizel ve benzinli yeni araçlar yasaklanacak

HABER MERKEZİ – Britanya hükümeti hava kirliliği ile mücadele amacıyla 2040 yılından itibaren ülkede dizel ve benzinli yeni araçların yasaklanacağını bugün açıklayacak. Britanya’da çevreciler tarafından yetersiz bulunan hava kirliliği ile mücadele planının değiştirilmesiyle, ülkede her yıl yaklaşık 40 bin kişinin erken ölümüne neden olan hava kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Britanya hükümeti hava kirliliği ile mücadele amacıyla 2040 yılından itibaren ülkede dizel ve benzinli yeni araçların yasaklanacağını bugün açıklayacak.

Hükümet açıklamasında, hava kirliliği sorununa çözüm bulmak için 255 milyon sterlinlik bir fon oluşturduğunu da kamuoyuna duyuracak.

Oluşturulan bu fon sayesinde belediyelerin ülke çapında hava kirliliği ile mücadele etmelerine yardımcı olunması hedefleniyor.

Çevreciler önlemleri yetersiz görmüş, Yüksek Mahkeme çevrecileri haklı bulmuştu

Britanya’da çevreciler daha önce hükümetin hava kirliliği ile mücadeleye yönelik planlarını AB standartlarına kıyasla yetersiz bulmuş ve konuyu yargıya taşımıştı.

Ülkedeki genel azot dioksit oranını yüksek bularak çevrecilere hak veren Yüksek Mahkeme de hükümete, “temiz hava stratejisi”ni açıklaması için 31 Temmuz’a kadar süre vermişti.

Hükümetin açıklayacağı önlemleri ilk etapta “ümit verici” bulan çevreciler yine de yeni strateji ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmaları gerektiğini söylüyor.

‘Yılda 40 bin kadar erken ölüme neden oluyor’

İngiltere’de hava kirliliğinin yılda yaklaşık 40 bin kişinin erken ölümüne neden olduğu düşünülüyor.

Ülkede halen elektrik enerjisi ile çalışan otomobilllerin toplam satışlardaki payı ise yüzde 1’in altında.

Fosil yakıtlarla çalışan araçların yasaklanacağı 3 hafta önce Fransa’da da kararlaştırılmıştı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yaklaşık 3 hafta önce ülkesinin, 2040 yılı itibarıyla fosil yakıtlarla çalışan tüm motorlu araçların satışını durduracağını açıklamıştı.

Alman otomotiv firması BMW, elektrikli araç modeli Mini’nin 2019’dan itibaren Britanya’da üretileceğini bildirmişti.

İsveçli otomobil firması Volvo da dün, yine 2019’dan itibaren tüm yeni modellerinde bir elektrik motoru bulunacağını duyurmuştu.


BBC Türkçe’den derlenmiştir.Önceki Haber
Kuran kursunda 9 çocuğa istismarda bulunan erkeğe 217 yıl hapis
Sonraki Haber
İstanbul'da 'saklı tarihe' yolculuk: Görünmeyeni Aramak ve Görünmeyene Bakmak