Ana SayfaGüncelCHP’li Tanrıkulu’ndan kayyum raporu: ‘Hedefi asimilasyon, inkar ve imha’

CHP’li Tanrıkulu’ndan kayyum raporu: ‘Hedefi asimilasyon, inkar ve imha’

HABER MERKEZİ – CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, görevden alınan DBP’li belediye başkanlarının yerine atanan kayyumların uygulamalarıyla ilgili rapor hazırladı. Fotoğraflarla kayyumların “icraatlarına” yer veren Tanrıkulu, “Kayyum bölgede kimi temsil etmektedir, hedefi ne?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DBP’li belediyelere atanan kayyumlarla ilgili rapor yayımladı.

Raporda kayyumların başta Kürtçe tabela ve sokak isimleri olmak üzere heykel, anıt ve sembollere yaptıkları müdahalelere fotoğraflarla yer veren Tanrıkulu, “Kayyum bölgede kimi temsil etmektedir, hedefi ne?” diye sordu ve “Kayyımların icraatları iktidarın Kürt sorunu konusunda geldiği noktanın özeti mahiyetindedir” dedi.

DBP’li belediyelere kayyum atanmasının bölge halkının iradesine yönelik saygısızlık olduğunu belirten Tanrıkulu, bu durumun bölge halkında derin bir incinme yarattığı, kayyumların uygulamalarının da bu incinmeyi daha da derinleştirdiğini vurguladı.

Tanrıkulu şu değerlendirmelerde bulundu:

Eylül 2016 tarihinden itibaren DBP’li belediyelerin eş başkanlarının görevden alınmaları veya tutuklanmaları üzerine atanan kayyımların uygulamaları bölgede ciddi rahatsızlıklar yaratmaktadır. Halkın kendi oylarıyla seçtiği belediye başkanları yerine Ankara’dan atanan kayyımların yerel yönetimin başına getirilmesinin kendisi zaten bölge halkının iradesine yönelik saygısızlıktır. Bu uygulamanın kendisi bölge halkında derin bir incinme yaratırken, kayyımların gerçekleştirdikleri faaliyetler de bu duyguyu daha da derinleştirmektedir.

‘Kimi temsil ediyorlar’

Kayyımların, bölgedeki çeşitli heykel, anıt, dikit veya sembolleri, bölge halkının ortak acı veya mirasını anımsatan yapıları kaldırtmaları meşru olmadığı gibi hiçbir izahı da mümkün değildir. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın her seçim propagandasında adını ağzından düşürmediği Ehmedê Xanî’nin anıtını yıkan kayyım bölgede kimi temsil etmektedir?

Tıpkı Nazım Hikmet gibi, Kürtlerin milli şairi olan Cegerxwîn ismine tahammül edemeyip tabelasını söken kayyım bölgede kimi temsil etmektedir?

Diyarbakır’ın tarihi mirası olan Dört Ayaklı Minare’nin zedelenmesine basın açıklamasıyla tepki gösterdiği sırada katledilen insan hakları savunucusu, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ismini parktan sildiren kayyım bölgede kimi temsil etmektedir?

12 yaşında, 13 kurşunla, babasıyla birlikte katledilen Uğur Kaymaz’ın, eski milletvekili Ortan Doğan’ın, Roboski’de katledilen 34 köylünün anıtını söktüren kayyımlar bölgede kimi temsil etmektedir?

Tarihe dair ne varsa silip süpüren, Kürtçe tabelaya bile tahammül göstermeyen, bölge halkının iradesine de kültürüne de diline de saygısı olmayan bu kayyımlar ne hedeflemekte ve kimi temsil etmektedir?

Özellikle bölgedeki kadınların ekonomik ve sosyal yaşama katılımını artırmayı hedefleyen projelerin iptal edilmesi, kurumların kapatılması veya devredilerek etkisizleştirilmesindeki amaç nedir?

‘Hedefin adı açık: Asimilasyon, inkar ve imha’

Belediyelerin desteği ve kadınların kendi inisiyatifleriyle, kadın bakış açısıyla gerçekleştirdiği çalışmaların iptalinin veya engellenmesinin, çocuklar için geliştirilen projelerin iptalinin, belediye bünyesinde çalışan tiyatrocuların ihracının yerel yönetimle değil doğrudan siyasal bir hedefle ilgisi vardır. Bu siyasi hedefin adı da açıktır: Asimilasyon, inkâr ve imha! Oysa AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan defalarca “asimilasyon ve inkâra son verdik” demişti.

Yerelde kayyımlar vasıtasıyla hafıza silmeye, asimilasyonu güncel politika haline getirmeye çalışan iktidar TBMM’de İç Tüzük Değişikliği ile bu politikayı tüm ülkede hakim kılmayı, Kürtler dahil tüm farklı kimliklerin, kültürlerin adlarının bile anılmasını engellemeyi hedeflemektedir. İşte AKP’nin 15 yılda geldiği nokta budur.

Kayyımların aşağıdaki icraatları ise iktidarın Kürt sorunu konusunda geldiği noktanın özeti mahiyetindedir.

 

 

Previous post
Almanya İncirlik'in ardından Konya'dan da çekilmeyi tartışıyor
Next post
Yönetmen Mustafa Altıoklar hakkında gözaltı kararı