Ana SayfaGüncelErdoğan’dan Körfez turu: Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı ziyaret etti

Erdoğan’dan Körfez turu: Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı ziyaret etti

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan krizin sürdüğü Körfez’de Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan’a ziyaretler gerçekleştirdi. Erdoğan’ın bu ziyaretleriyle ilgili açıklama Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan geldi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, krizin sürdüğü Körfez’de ziyaretlerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından ziyaretlere dair yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan’ın, 23-24 Temmuz’da Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı ziyaret ettiği belirtildi.

Ziyaretlerde ‘ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerle, terörle mücadele gibi bölgesel meselelerin ele alındığını’ aktaran Kalın, açıklamasında şunları kaydetti:

Sayın Cumhurbaşkanımız, Türkiye’nin Körfez bölgesinde yaşanan krizin aşılması amacıyla Kuveyt tarafından sürdürülen çabalara ve diğer girişimlere destek verdiğini ifade etmişler, krizin müzakere ve diyalog yoluyla çözümü için mevcut girişimlerin devam ettirilmesi hususunda muhataplarıyla mutabık kalmışlardır.

Ayrıca İslam ülkelerinin birlik içinde hareket etmesinin ve ülkelerin egemenlik haklarının korunmasının önemi vurgulanmıştır. Yatırımlar, turizm ve savunma sanayii başta olmak üzere mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

Previous post
Polonya Başkanı: Yargıda iktidar vesayetini güçlendirecek yasayı veto edeceğim
Next post
Bağımsız olmak isteyen 'Gorkha'lar: Hindistan yetkilileri yalan haberlerle mücademizi çarpıtıyor