Ana SayfaDünyaG20 Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı

G20 Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi açıklandı

HABER MERKEZİ – Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesi açıklandı. Bildirgede Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın desteklenmesi ve kadının rolünün güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Almanya’nın Hamburg kentinde düzenlenen 12’nci G20 Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesi açıklandı.

Bildirgede, ‘Küreselleşmenin Yararlarının Paylaşılması’, ‘Dayanıklılığın Oluşturulması’, ‘Sürdürülebilir Geçim Kaynaklarının Geliştirilmesi’ ve ‘Sorumluluk Kabul Etmek’ ana başlıkları yer aldı.

Sonuç bildirgesinde korumacılığa karşı mücadeleye devam edilmesi, uluslararası ticaret, ekonomik büyüme, yoksulluğun ortadan kaldırılması, Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nın desteklenmesi, Afrika ile iş birliği, istihdamın artırılması ve kadının rolünün güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

‘Ortak hedef; çağımızın zorluklarının üstesinden gelmek’

Bildirgede, G20 liderlerinin Hamburg’da büyük küresel ekonomik zorlukları ele almak ve refaha katkıda bulunmak için bir araya geldikleri hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

Çağımızın zorluklarının üstesinden gelmek ve birbiriyle bağlantılı bir dünyayı şekillendirmek, uluslararası ekonomik iş birliği için önde gelen forumumuz olan G20’nin ortak hedefidir.

Güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyümeden oluşan G20’deki ortak hedefi ilerletmenin en büyük önceliklerden olduğu vurgulanan bildirgede şöyle denildi:

Terörizm, yerinden olma, yoksulluk, açlık ve sağlık tehditleri, istihdam oluşturma, iklim değişikliği, enerji güvenliği ve eşitliğin dahil olduğu küresel toplumun temel zorluklarını ele almaya karar verdik. Gelişmekte olan ülkeler de dahil olmak üzere diğerleri ile birlikte çalışarak bu zorlukları çözmeye devam edeceğiz.

Büyüme hızına ilişkin yapılacaklar

Büyüme beklentileri cesaret verici olmasına karşın büyüme hızının halen arzulanandan zayıf olduğuna işaret edilen bildirgede, liderlerin büyümeyi hızlandırmak ve aşağı yönlü risklere karşı korumak için uluslararası ekonomik ve mali iş birliğine bağlılıklarını tekrar teyit ettikleri kaydedildi.

Uluslararası ticaret ve yatırım, büyümenin, üretkenliğin, inovasyonun, istihdam oluşturma ve geliştirmenin önemli motorlarıdır. İki taraflı ve karşılıklı avantaj sağlayan ticaret ve yatırım çerçevelerinin ve ayrımcılık yapılmama ilkesinin önemini belirterek piyasaları açık tutacağız ve haksız ticaret uygulamalarını da içeren korumacılıkla mücadeleye devam edeceğiz ve bu bağlamda yasal ticaret savunma araçlarının rolünü tanıyacağız. Özellikle ticaret ve yatırım için olumlu bir ortam teşvik ederek, düzgün bir hareket alanı sağlamaya çalışacağız.

Ticaret ilişkileri

Bildirgede öngörülebilir ve karşılıklı yarar sağlayan ticaret ilişkileri için şeffaflığın da önemine vurgu yapılarak şöyle devam edildi:

Bu amaçla, Dünya Ticaret Örgütü, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından mevcut izleme görevleri çerçevesinde izleme faaliyetlerine değer veriyoruz..

Finansal sektör reformu

Bildirgede, üzerinde anlaşmaya varılan uluslararası standartlara dayanan, açık ve esnek mali sistemin, sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için çok önemli olduğu belirtilerek, liderlerin anlaşmaya varılan G20 finansal sektör reform gündeminin sonuçlandırılması ve zamanında, eksiksiz ve tutarlı biçimde uygulanması konusunda kararlı davranmaya devam ettikleri ifade edildi.

Paris İklim Anlaşması

Paris İklim Değişikliği Anlaşması’na ilişkin ABD’nin anlaşmadan çekilme kararının not edildiği belirtildi ve “Diğer G20 liderleri, Paris Anlaşması’nın geri dönülemez olduğunu belirtiyor” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca liderlerin Paris Anlaşması konusundaki güçlü taahhüdü teyit ettikleri vurgulandı.

G20 Afrika ortaklığı

Dönem Başkanı Almanya’nın önem verdiği Afrika ortaklığına ilişkin de değerlendirmelerin yer aldığı bildirgede, ayrıca şu ifadeler yer aldı:

G20 Afrika Ortaklığı’nı, Afrika ülkelerindeki fırsatlar ve zorluklar ve 2030 Gündem’in amaçları doğrultusunda başlatıyoruz. Ortak çabalarımız, sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik büyümeyi teşvik edecek ve Afrika ülkelerinin ihtiyaç ve isteklerine yanıt olarak, özellikle kadınlar ve gençler için iyi bir istihdam oluşturmaya katkıda bulunarak yoksulluğun ve göç sebepleri arasındaki eşitsizliğin ele alınmasına yardımcı olacak.
Önceki Haber
Merkel: Erdoğan ile derin farklılığımız sürüyor, hasıraltı edilemez
Sonraki Haber
Hindistan'da tren istasyonlarında emzirme odaları kuruluyor