Ana SayfaEkoloji18 yıl geçti: Türkiye’de 7 milyon yapı hala güvensiz

18 yıl geçti: Türkiye’de 7 milyon yapı hala güvensiz

HABER MERKEZİ – Marmara Depremi’nin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen ne İstanbul ne de deprem riski bulunan diğer kentler depreme hazır. İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi verilerine göre  Türkiye’de 20 milyon yapı stokunun 7 milyonu güvenli olmaktan uzak. Jeofizik Mühendisi Savaş Karabulut ise İstanbul’un hala olası bir depreme hazır olmadığını ve 3 yıldır olası depremde ilgili sordukları soruların “gizlilik içerdiği” gerekçesiyle valilik tarafından yanıtlanmadığına dikkat çekiyor.

Resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişinin yaşamını yitirdiği 23 bin 781 kişinin yaralandığı, 505 kişinin sakat kaldığı, gayri resmi rakamlara göre ise 50 bin civarında can kaybının yaşandığı, 100 bine yakın kişinin yaralandığı 17 Ağustos Marmara Depremi’nin üzerinden 18 yıl geçti.

17 Ağustos gecesi saat 03.02’de merkez üssü Gölcük olan 7.5 büyüklüğündeki depremde yine resmi rakamlara göre, 285 bin 211 ev ve 42 bin 902 işyeri hasar gördü.

Deprem gerçeğine ve deneyimlere rağmen İstanbul başta olmak üzere diğer kentler hala depreme hazır değil.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi verilerine göre İstanbul’da yaklaşık 2 milyon konutun henüz depreme güvenli hale getirilmemiş durumda.

Bütün bir hayatın, Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğine göre düzenlenmesi gerektiği fakat bu gerekliliğin yerine getirilmediğini vurgulayan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Türkiye’de bulunan 20 milyon yapının yarısına yakının güvenli olmaktan uzak olduğunu vurguladı.

7 milyon yapı hala güvensiz

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Yapı stokunun yarısına yakını, 7 milyonu güvenli olmaktan uzaktır. Olası bir İstanbul depreminde, 18 milyonluk bir kent, 20 hektarlık alana sığdırılmaya çalışılacak ve bunun ismi de, ‘afete hazırlık’ olacak. 18 milyonluk kent kaderine razı halde depremi beklemektedir.

Valilik depreme karşı önlemlere ilişkin sorulara kapalı

Jeofizik Mühendisi Savaş Karabulut da Marmara Depremi’nin üzerinden 18 yıl geçmesine rağmen İstanbul’un hala olası bir depreme hazır olmadığını ve 3 yıldır olası depremde ilgili sordukları soruların “gizlilik içerdiği” gerekçesiyle valilik tarafından yanıtlanmadığını söyledi.

Dihaber’e konuşan Karabulut, yetkililerin daha önce 350 civarında olan toplanma alanlarının 70’e indiğini kendilerine ilettiklerini aktardı ve şunları söyledi:

Bu alanların birçoğunun da kişiye ait arsalar olduğunu ve kişilerin çoğunun da arsalarının toplanma alanı olduğundan haberi yok.

Planlamanın olası depremde 2 milyonun etkileneceği üzerine yapıldığını aktaran Karabulut, 20 milyonluk İstanbul’da 2 milyon rakamının gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. Karabulut, yetkililere sordukları soruların cevapsız kalmasının yöneticilerin bu işe hazırlıklı olmadığının kanıtı olarak değerlendirdi.

 


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Suavi ve ailesinin bulunduğu araca saldırı: 'Bizi sıkıştırdılar, planlı gibiydi'
Sonraki Haber
Gülmen ve Özakça 161 gündür açlık grevinde: 'Sürekli zorla müdahale tehdidi var'